Tak wygląda obraz, który wrócił do nas z Księżyca

0

Podczas ostatniego weekendu polscy radioamatorzy z powodzeniem przeprowadzili testową akcję wysyłki obrazów do Księżyca. Po odbiciu od powierzchni naszego naturalnego satelity, wróciły one na Ziemię. Była to próba generalna przed międzynarodową operacją, w ramach której 28 kwietnia tę samą drogę przebędą zakodowane na falach radiowych dzieła wchodzące do kanonu europejskiego malarstwa oraz rysunki dzieci, także z Polski.

Akcja “MoonBounce” to jedna z inicjatyw realizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Astronomii (GAM). Odbicie od powierzchni Srebrnego Globu obrazów zarówno wybitnych malarzy, jak i tych autorstwa najmłodszych miłośników astronomii, to jeden z pomysłów mających łączyć popularyzację nauki i zainteresowanie sztuką.

Do obchodów Miesiąca Astronomii nawiązuje również oznaczenie pozwolenia radiowego, które na przeprowadzenie eksperymentu wydał Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jest to SN 2012 GAM, od ang. Global Astronomy Month.

Technika przesyłania obrazów, która zostanie wykorzystana w najbliższą sobotę po raz pierwszy została zaprezentowana w ramach obchodów GAM w kwietniu ubiegłego roku. Przy jej zastosowaniu kluczową rolę odgrywają radioamatorzy, w tym aktywnie działające polskie grupy. 28 kwietnia obrazy zostaną wysłane do Księżyca przez aparaturę nadawczą należącą do zespołu Kłodzkiej Grupy EME (od ang. Earth-Moon-Earth – nazwa metody, dzięki której możliwe jest odbicie od satelity sygnałów łączności radiowej).

W akcji wezmą udział również profesjonalne instrumenty naukowe – polski 32-metrowy radioteleskop w Piwnicach pod Toruniem oraz holenderski 25-metrowy radioteleskop w Dwingeloo Radio Observatory. To właśnie dzięki nim odebrane zostaną obrazy, które wrócą z Księżyca.

“Szczególną satysfakcję przy realizacji tego przedsięwzięcia przynosi współpraca z europejskimi radioastronomami. Przystosowanie radiostacji do transmisji obrazów, strojenie nadajnika, zestawienie infrastruktury, w tym szybkiego łącza internetowego, w trudnych warunkach, w lesie i górach, to zadania, przy których tylko wiedza, doświadczenie oraz ścisła współpraca radioamatorów mogą doprowadzić do sukcesu” – powiedział mgr inż. Andrzej Matuszny (znak wywoławczy: SP6JLW), członek Kłodzkiej Grupy EME.

“Testy i uzyskanie potrzebnych zezwoleń trwało kilka miesięcy, a emocje cały czas rosły. Gdy w sobotę, 21 kwietnia przeprowadziliśmy transmisję testową, a wysłany przez nas pierwszy obraz odbił się od Księżyca i został z powodzeniem odebrany w Holandii, radość była naprawdę olbrzymia” – dodaje.

“Dzięki zaangażowaniu polskich radioamatorów możemy mieć pewność, że będzie to świetny pokaz możliwości nowoczesnej technologii, a jednocześnie znakomita popularyzacja nauki, skierowana szczególnie do najmłodszych dzieci. To właśnie one są przede wszystkim autorami obrazów, które wyślemy w stronę Księżyca” – powiedział prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i inicjator akcji MoonBounce w naszym kraju. Przedsięwzięcie jest wspierane przez koordynowany przez niego program Hands-On Universe, Polska oraz portal Astronomia.pl.

“Jakość obrazów wysłanych i odebranych w czasie sesji testowej była wręcz zaskakująco dobra. Okazało się, że obchody Miesiąca Astronomii mogą nie tylko zaprezentować możliwości polskich radioamatorów, ale przede wszystkim rozszerzyć zakres akcji, w których staramy się dotrzeć do uczniów i nauczycieli” – wyjaśnia dr Armand Budzianowski (SP3QFE), koordynator ARISS w Polsce i mentor ARISS Europa (ang. Amateur Radio on the International Space Station – to nazwa międzynarodowej organizacji, dzięki której realizowane są amatorskie edukacyjne telekonferencje między szkołami i astronautami przebywającymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). “Ten radioamatorski projekt jest kolejnym sposobem obok MoonKAM, Wirtualnych Teleskopów, czy testu wiedzy Mission Planner NASA na zainteresowanie dzieci i młodzieży nauką czy eksploracją kosmosu” – dodaje.

Obrazki autorstwa dzieci, które obok dzieł wybitnych malarzy, zostaną w najbliższą sobotę wysłane w kierunku Księżyca, zostały wyłonione w konkursie ogłoszonym przez Fundację Challenger założoną przez dr Agatę Hofman oraz konkursie zorganizowanym przez Grupa ARISS Polska, Kłodzką Grupa EME i Polski Związek Krótkofalowców (PZK, http://ariss.pzk.org.pl). Komplet dzieł zostanie zaprezentowany przy okazji transmisji. Wyniki sesji, która odbyła się w ostatni weekend pokazuje obraz testowy przedstawiający Plastusia – bajkową postać, którą na swoim rysunku przedstawiła sześcioletnia Marika.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje portalowi Astronomia.pl za zgodę na republikację tego tekstu.

Comments are closed.