Relacja z nadania imienia drugiemu satelicie BRITE-PL

0

W ubiegłą sobotę, w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie odbyła się uroczystość nadania imienia „Heweliusz” jednemu z dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL. W czasie uroczystości wygłoszonych zostało kilka prelekcji oraz przedstawiono rodziców chrzestnych satelity.

W związku z toczącymi się przygotowaniami do startu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL, dwa instytuty – Centrum Badań Kosmicznych (CBK PAN) oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (CAMK PAN), organizują szereg różnych wydarzeń związanych z tym projektem. Dwudziestego pierwszego kwietnia odbyła się uroczystość nadania imienia drugiemu satelicie BRITE-PL.

Zgromadzona widownia miała okazję na początku wysłuchać m.in kilku słów wstępu od prof. Marka Banaszkiewicza, dyrektora CBK PAN, po czym odczytano listy od zaproszonych gości, którzy nie zdołali dotrzeć tego dnia na uroczystość. Następnie dr Piotr Orleański przybliżył projekt BRITE-PL, a prof. Józef Smak opowiedział o Janie Heweliuszu, wyjątkowym gdańskim astronomie, którego praca wciąż stanowi źródło cennych danych dla współczesnych astronomów. Interesujący wykład o zegarze pulsarowym wygłosił dr Grzegorz Szychliński z Muzeum Zegarów Wieżowych MHMG (Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).

W czasie uroczystości przedstawiono rodziców chrzestnych “Heweliusza”, laureatów konkursu “BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy”, nad którym patronat honorowy objął Minister Edukacji Narodowej. Konkurs trwał od maja do października 2011 i adresowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

Celem naukowym projektu BRITE będzie wykonanie precyzyjnych pomiarów astrosejsmologicznych wyznaczonych gwiazd. Dzięki takim pomiarom możliwe będzie zbadanie ich struktury wewnętrznej. Satelity projektu BRITE, budowane w ramach konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskiego, to małe obiekty w kształcie sześcianów o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około siedmiu kilogramów. Projekt zainicjowany został przez kanadyjskie laboratorium Space Flight Laboratory (SFL) przy Uniwersytecie w Toronto.

Członkom serwisu Kosmonauta.net przekazano tabliczkę upamiętniającą nieobecnego już z nami Piotra Podkowicza, naszego współautora, nauczyciela oraz przyjaciela. Na początku 2012 roku, podczas aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pojawiła się możliwość wylicytowania wygrawerowengo tekstu na jednym z paneli satelity “Heweliusz”. Uznaliśmy, iż będzie to właściwy sposób na uczczenie pamięci o Piotrze, który symbolicznie sięgnie gwiazd.

Zaproszeni goście mieli okazję przez szybę obejrzeć w clean roomie gotowego do lotu satelitę BRITE-PL Lem, który pod koniec tego roku zostanie wystrzelony na orbitę / Credits: Kosmonauta.netTablica pamiątkowa Piotra Podkowicza / Credits: Kosmonauta.net

Comments are closed.