Tydzień do startu misji Dragon C2+

0

Za tydzień, 30 kwietnia 2012, powinno dojść do startu bezzałogowego pojazdu Dragon – o ile oczywiście nie nastąpią opóźnienia. Trwają przygotowania do tej ważnej i wyjątkowej misji demonstracyjnej. NASA postanowiła skorygować nazwę tej wyprawy – zamiast Dragon C2/C3 aktualnie misja nazywa się Dragon C2+.

Trwają przygotowania do misji Dragon C2/C3 – która oficjalnie została nazwana przez NASA jako “Dragon C2+”. Nazwa tej wyprawy sugeruje, że w przypadku problemów część “C3” misji demonstracyjnej COTS, czyli przyłączenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), otwarcie włazów i transfer ładunku – nie zostanie zrealizowana podczas nadchodzącego startu.

Dwudziestego drugiego kwietnia odbył się wewnętrzny przegląd FRR (Flight Readiness Review) w firmie SpaceX – nie zanotowano uwag. Celem przeglądu FRR jest przejrzenie wszystkich aspektów związanych ze zbliżającą się misją. Na dziś (23.04.2012) planuje się przeprowadzić wspólny przegląd FRR NASA i SpaceX. Następnie, 27 kwietnia (opóźnienie z 25 kwietnia) planowany jest test silników rakiety o nazwie “hot fire test”. Ten test to krótkie, próbne uruchomienie silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9.

Dwa dni temu NASA opublikowała listę przedmiotów i ładunku, jakie polecą wewnątrz kapsuły Dragon w misji C2+. Na liście znajduje się:

  • 306 kg żywności, sprzętu zapasowego (np. baterie) oraz ubrań dla załogi,
  • 21 kg ładunku eksperymentalnego w systemie NanoRacks,
  • 123 kg toreb do transferu ładunku,
  • 10 kg sprzętu elektronicznego.

Łącznie jest to 460 kg ładunku. W drogę powrotną z ISS kapsuła Dragon ma zabrać 620 kg sprzętu. NASA opublikowała także listę zadań, jakie mają być wykonane dla misji COTS2 i COTS3. Listę można pobrać z tego adresu (plik .pdf).

Jeśli nie dojdzie do opóźnień w przygotowaniach do startu, to 30 kwietnia o godzinie 18:22 CEST nastąpi start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon do misji Dragon C2+. Wydarzenie z pewnością będzie transmitowane na NASA TV.

(PFA, SpaceX, NASA)

Ważenie eksperymentów systemu NanoRack, które mają polecieć wewnątrz kapsuły Dragon. Zdjęcie z 20 kwietnia 2012. / Credits - NASA

Comments are closed.