ReMY – Remote Mars Yard

0

Mars Society Polska organizuje projekt “sztucznego Marsa”, w którym nowy łazik o nazwie M4K będzie mógł być sterowany przez internet. Ten pomysł jest finansowany w formie “crowd funding”, co oznacza, że każdy chętny może wspomóc projekt!

Mars Society Polska (MSP) to polski oddział towarzystwa Mars Society, które stawia sobie za cel informowanie i wspieranie inicjatyw oraz projektów związanych z eksploracją Czerwonej Planety. MSP może pochwalić się dużymi osiągnięciami – co roku polskie łaziki “marsjańskie”, budowane przez uniwersytety przy współpracy z MSP, osiągają duże sukcesy na konkursach University Rover Challenge (URC).

Tym razem MSP postanowiło stworzyć własny projekt edukacyjny, pozwalający także internautom na prowadzenie łazika marsjańskiego. Projekt ReMY (ang Remote Mars Yard), to “Sztuczny Mars”, który powstanie w piwnicy biura MSP w Toruniu. To tam, po sztucznym, “marsjańskim” gruncie będzie tam jeździć łazik M4K, pozwalając na eksplorację przygotowanej okolicy.

Ten projekt jest tworzony przez konstruktorów łazików marsjańskich Magma, Magma2 (zwycięzca URC 2011) i Copernicus. Finansowanie projektu przebiega w trybie “crowd funding”, czyli polega na datkach od zainteresowanych osób. Finansowanie przebiega poprzez stronę Kickstarter.com i jest realizowane dzięki Kazimierzowi Błaszczakowi, który jest rezydentem MSP w USA. Cel tej zbiórki to minimum 20 tysięcy dolarów – tyle organizatorzy projektu ReMY mają zamiar zebrać do 17 czerwca 2012. Dla każdego wpłacającego MSP przewiduje wzamian pewną nagrodę, w zależności od wielkości datku. Dla najniższych datków, w wysokości 10 i 50 dolarów, organizatorzy zapewniają pewną ilość czasu na sterowanie łazikiem. Dla tych, którzy chcieliby wpłacić więcej (500 i 10 tysięcy dolarów) zapewniane są dodatkowe atrakcje, takie jak nazwanie elementu terenu “sztucznego Marsa” na cześć wpłacającego a nawet czas na wyłączność użytkowania łazika. Warto tu zauważyć, że jeśli uda się zebrać więcej funduszy, to powstaną kolejne jednostki łazika M4K.

Jest to prawdopodobnie pierwszy polski projekt astronautyczny realizowany w formie “crowd funding”. Czy się powiedzie? Tego dowiemy się w czerwcu – jednak z uwagi na duże zainteresowanie wokół projektu ReMY sukces tej inicjatywy jest bardzo prawdopodobny.

(MSP)

Comments are closed.