Udany test indyjskiej rakiety Agni-V

0

Dziewiętnastego kwietnia nastąpił udany test indyjskiej rakiety balistycznej Agni-V. Jest to międzykontynentalna rakieta balistyczna o zasięgu około 5500 km.

Indie od lat rozwijają swoje programy rakietowe, zarówno dla potrzeb cywilnych jak i wojskowych. Jedną z rakiet rozwijanych dla wojskiego indyjskiego jest Agni, zdolna do wynoszenia ładunków konwencjonalnych i jądrowych. Jej najnowsza wersja to Agni-V, która powstała na bazie rakiety Agni-III (o zasięgu około 3000 km) oraz Agni-IV (zasięg około 3500 km). W porównaniu do poprzednich konstrukcji jest to stosunkowo duży postęp technologiczny – szczególnie w systemie nawigacji i kontroli lotu.

Rakieta Agni-V jest zdolna do przenoszenia kilku głowic bojowych (prawdopodobnie od dwóch do dziesięciu). Jest to trójstopniowa rakieta napędzana paliwem stałym o masie startowej około 50 ton. Maksymalna nośność bojowa tej rakiety to około 1000 kg. Rakieta Agni-V może być także przystosowana do mobilnych systemów startowych, co podnosi jej wartość bojową. Możliwe nawet, że powstanie wersja Agni-V dla indyjskich łodzi podwodnych, choć nie jest to informacja oficjalna i potwierdzona. Agni-V wejdzie do służby około 2014-2015 roku.

Dziewiętnastego kwietnia 2012 roku nastąpił udany test rakiety Agni-V. Rakietę odpalono ze stanowiska na wyspie Wheeler (wschodni brzeg Indii). Lot rakiety trwał około 20 minut, po czym symulatory głowic bojowych trafiły w zaplanowane miejsce na Oceanie Indyjskim, około 5000 km od miejsca startu.

Indyjski rząd oraz media obwieściły sukces testu. Jednocześnie NATO oświadczyło, że nie uważa rakiet Agni-V za zagrożenie. Podobnie uczyniły Chiny, choć to właśnie Państwo Środka wraz z Indiami prowadzą “konkurujące” ze sobą programy rakietowe.

Rakieta Agni-V jest przykładem zaawansowanego programu rakietowego prowadzonego przez państwo o dużych aspiracjach.

Zasięg różnych wersji rakiety Agni / Credits - Morgan Phoenix, wikipedia

Comments are closed.