Uroczyste nadanie imienia Heweliusz drugiemu satelicie BRITE-PL

0

Dwudziestego pierwszego kwietnia odbędzie się uroczyste nadanie imienia drugiemu satelicie BRITE-PL. Ten satelita otrzyma imię “Heweliusz”.

Trwają przygotowania do startu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL. Ponieważ jest to unikalny projekt na skalę naszego kraju, dwa instytuty – Centrum Badań Kosmicznych (CBK PAN) oraz Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika (CAMK), organizują szereg różnych wydarzeń związanych z tym projektem, między innymi nadanie imion satelitom.

Dwudziestego pierwszego kwietnia odbędzie się uroczyste nadanie imienia drugiemu polskiemu satelicie BRITE-PL. Ten satelita otrzyma imię Heweliusz na cześć gdańskiego astronoma. Przyznanie tej nazwy zbiegło się z 4-setną rocznicą urodzin Jana Heweliusza. Oficjalna uroczystość rozpocznie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 11:00 w siedzibie CBK PAN w Warszawie przy ul. Bartyckiej 18A. Rodzicami chrzestnymi Heweliusza będą laureaci konkursu “BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy”, nad którym patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej.

Na tym wydarzeniu nie zabranie przedstawicieli serwisu Kosmonauta.net, który jest blisko związany z satelitą Heweliusz. Gdy trwał konkurs na imiona satelitów BRITE-PL, postulowaliśmy za nazwą Heweliusz. W listopadzie zeszłego roku realizatorzy misji balonowej ScopeDome Hevelius 2, realizowanej przy współpracy z Polskim Forum Astronautycznym, zostali zaproszeni do startu z terenów CAMK. W 2011 roku Kosmonauta.net wspierał obchody Roku Jana Heweliusza w Gdańsku.

Czym dokładnie jest BRITE? Skrót pochodzi od słów BRIght-star Target Explorer (co można przełożyć na język polski jako “obserwator jasnych gwiazd”). Celem naukowym projektu będzie wykonanie precyzyjnych pomiarów astrosejsmologicznych wyznaczonych gwiazd, jaśniejszych i gorętszych od Słońca. Dzięki takim pomiarom możliwe będzie zbadanie ich struktury wewnętrznej. Satelity projektu BRITE to małe obiekty w kształcie sześcianów o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około siedmiu kilogramów. Projekt zainicjowany został przez kanadyjskie laboratorium Space Flight Laboratory (SFL) przy Uniwersytecie w Toronto i realizowany będzie przez austriackie, kanadyjskie i polskie satelity.

Comments are closed.