ScopeDome Hevelius 2 – nieudane testy, opóźnienia

0

Nie dojdzie do próby startu misji stratosferycznej ScopeDome Hevelius 2 w kwietniu. Podczas generalnych testów zanotowaliśmy kilka błędów w przekazie danych i zadecydowaliśmy o opóźnieniu startu.

Od czasu odwołanego startu misji ScopeDome Hevelius 2 trwały intensywne prace nad sprzętem. Te prace zakończyły się w marcu, po czym nastąpił etap testów. Większość testów przebiegała prawidłowo, a kilka wcześniej zanotowanych problemów udało się dość szybko rozwiązać.

Niestety jeden problem – związany z odczytem wysyłanych danych przez system APRS, zupełnie niespodziewanie pojawił się wczoraj (11.04.2012). Dane wysyłane z naszego nadajnika APRS, które wcześniej były prawidłowo odczytywane, tym razem zupełnie przestały być odpowiednio rejestrowane przez przekaźniki. Gdyby przy takim trybie pracy wysłać misję ScopeDome Hevelius 2, to dane takie jak dokładna lokalizacja, wysokość lotu, prędkość czy status komputera pokładowego byłyby niedostępne dla ekipy pościgowej. W konsekwencji, ryzyko utraty sprzętu byłoby bardzo duże. Z tego powodu zadecydowaliśmy o opóźnieniu startu i dokładnym zrozumieniu istoty tego problemu.

Start misji ScopeDome Hevelius 2 miał się odbyć 15 lub 16 kwietnia 2012 z terenów Instytutu Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizatorzy chcieliby podziękować Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za sprawne przygotowanie pozwolenia na start, Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika za organizację miejsca startu oraz Polskiemu Towarzystwu Rakietowemu za wsparcie przy procedurach związanych z uzyskaniem pozwolenia na start.

Kiedy sprzęt do misji będzie gotowy? W tej chwili trudno to określić – należy przeprowadzić dokładne testy sprzętu. Informacje na temat prac nad misją balonową ScopeDome Hevelius 2 będą pojawiać się na łamach serwisu Kosmonauta.net.

Comments are closed.