Unha-3 gotowa do startu (?)

0

Z dostępnych informacji wynika, że północnokoreańska rakieta Unha-3 jest już gotowa do startu, który prawdopodobnie nastąpi 15 kwietnia 2012.

Dziewiątego kwietnia informowaliśmy o publikacji zdjęć północnokoreańskiej rakiety Unha-3 oraz satelity Kwangmyongsong-3. W ciągu kolejnych 48 godzin pojawiły się dodatkowe informacje na temat tego startu, łącznie z tymi bardziej szczegółowymi o rakiecie Unha-3.

Wiele wskazuje na to, że Unha-3 jest już gotowa do startu. Dokonano tankowania rakiety Unha-3 oraz instalacji satelity Kwangmyongsong-3. W tej chwili górna część rakiety jest zasłonięta pokrywą z plastiku, ponieważ w okolicy miejsca start panują niesprzyjające warunki pogodowe (silny wiatr oraz deszcz). Do startu prawdopodobnie dojdzie 15 kwietnia 2012, pomiędzy godziną 00:00 a 05:00 CEST, choć żadnej oficjalnej daty startu jeszcze nie przedstawiono.

Pojawiło się także nieco więcej informacji na temat rakiety Unha-3, z których wynika, że jest to nieco inna konstrukcja w porównaniu z Unha-2, która trzy lata temu dokonała nieudanej próby startu. Górny stopień rakiety Unha-3 wydaje się być dłuższy o około 30 cm a pierwszy stopień tej rakiety jest wyposażony w inne silniki napędowe. Ponadto, tym razem rolę utleniacza dla wszystkich stopni ma pełnić N2O4 – poprzednim razem była to mieszanka HNO3 i N2O4 – znana jako AK-27.

Korea Północna zaprosiła na miejsce startu dziennikarzy z całego świata, próbując tym samym przekonać, że jest to pokojowa a nie wojskowa próba wyniesienia satelity na orbitę. Jednocześnie dyplomacja wielu krajów z całego świata, w tym i Chin, nalega, by Korea Północna odwołała start. Jak na razie Korea Północna nie ma zamiaru odwoływać startu.

(PFA, NSF)

Prawdopodobny wygląd satelity Kwangmyongsong-3 / Credits - HHK

Comments are closed.