Kosmo 4000

0

Siódmego kwietnia 2012 roku na łamach serwisu Kosmonauta.net pojawił się artykuł numer 4000.

Pomimo trwania okresu świątecznego, wciąż przekazujemy informacje o najważniejszych astronautycznych i astronomicznych aktualnych wydarzeniach ze świata, jak np. przygotowaniach do startu rakiety Uhna-3 z Korei Północnej.

Siódmego kwietnia został opublikowany artykuł numer 4000. Napisanie ostatniego tysiąca artykułów zajęło nam około osiem i pół miesiąca, co stanowi tempo podobne do poprzedniego. Oznacza to, że pomimo nieustannie rosnącego udziału twórców serwisu na wielu branżowych konferencjach i spotkaniach, wciąż staramy się dostarczać informacje na wysokim poziomie ze świata astronautyki oraz przemysłu kosmicznego.

Artykułem numer 4000 na łamach serwisu Kosmonauta.net jest prawdopodobnie wpis o szkodliwości mikrograwitacji na system wzrokowy i mózg astronautów. Autorem tego artykułu jest Szymon Moliński – dziękujemy serdecznie!

Na przestrzeni ostatniego tysiąca artykułów opisywaliśmy mniej lub bardziej donośne wydarzenia z astronautyki i astronomii. Na łamach portalu Kosmonauta.net szczegółowo omawiamy proces wycofywania amerykańskich wahadłowców na “emeryturę”, zakrojone na szeroką skalę prace nad prywatnymi, zastępczymi środkami transportu kosmicznego oraz prace na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponadto jako jedyni w kraju regularnie i szczegółowo opisujemy bieżącą i prognozowaną aktywność słoneczną oraz najnowsze odkrycia misji kosmicznych, np. egzoplanet przez Keplera.

Od niecałych dwóch miesięcy Polska posiada swojego pierwszego sztucznego satelitę na orbicie. Historyczny start PW-Sata na pokładzie nowej europejskiej rakiety Vega był relacjonowany w serwisie Kosmonauta.net na żywo, podobnie jak przygotowania do startu oraz pierwsze operacje na orbicie. Z pewnością z podobnym zaangażowaniem będziemy we wrześniu relacjonować dla czytelników start pierwszego polskiego naukowego satelity – BRITE-PL Lem.

W obecnym roku okaże się także kiedy dokładnie Polska wejdzie w struktury Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na bieżąco staramy się przekazywać informacje o toczących się działaniach akcesyjnych do tej prestiżowej organizacji, która umożliwi polskim przedsiębiorstwom bardziej dynamiczny rozwój w przemyśle kosmicznym. Temat polskiej astronautyki jest dla nas bardzo ważny – staramy się aktywnie brać udział w wydarzeniach związanych z Polską oraz przybliżać złożoność procesu kształtowania przemysłu kosmicznego. Przykłady tych starań to niedawne warsztaty ESPI we Wiedniu oraz nasza próba odpowiedzi na pytanie jaki kształt organizacji koordynującej działalność polskiego sektora kosmicznego będzie bardziej odpowiedni – biuro czy agencja kosmiczna? Często w wielu sprawach związanych z polskim sektorem kosmicznym jesteśmy pierwszym lub jedynym źródłem informacji – tak jak to miało miejsce w przypadku projektu ESMO.

Obecnie serwis Kosmonauta.net jest współtworzony przez ponad 20 autorów i redaktorów. Jeśli wierzyć statystykom publikowanym przez różne zagraniczne strony monitorujące, jesteśmy prawdopodobnie także i najpopularniejszym polskojęzycznym serwisem z dziedziny wysokich technologii oraz nauk “ogólno-kosmicznych”. Ponadto wciąż jesteśmy otwarci na współpracę – zapraszamy do naszych szeregów!

Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i cenne komentarze. Mamy nadal zamiar informować o sprawach z branży kosmicznej, a także wspierać polskie działania astronautyczne. Jednocześnie mamy zamiar realizować nasze własne cele, czego przykładem są misje balonowe Hevelius, realizowane przez serwis Kosmonauta.net i Polskie Forum Astronautyczne.

Cztery lata działalności! / Credits - Kosmonauta.net

Comments are closed.