Miejsce Polski w Kosmosie – 16 kwietnia 2012

0

Polscy astronomowie są w światowej czołówce. “Solaris” to jeden z największych projektów realizowanych przez naukowców z naszego kraju. Jest w nim wszystko – potężna wizja, duch przygody i nowoczesne technologie. To najlepszy dowód na to, jakie miejsce może mieć Polska w kosmosie. Prezentowany w Brukseli zachwycił elity świata polityki i nauki – 16 kwietnia pokazany zostanie w Polsce, we warszawskim kinie IMAX.

Będzie to polska premiera prezentacji, która odbyła się podczas zorganizowanej niedawno w Brukseli gali pięciolecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Celem projektu “Solaris” jest budowa globalnej sieci zrobotyzowanych teleskopów i wykorzystanie jej do poszukiwania planet w układach z dwoma słońcami. 16 kwietnia zespół kierowany przez prof. Macieja Konackiego po raz pierwszy pokaże zdjęcia kosmosu wykonane nowymi instrumentami oraz połączy się z teleskopem w Australii, którego budowa została właśnie ukończona.

Innowacyjny pokaz otworzy wydarzenie zatytułowane “Miejsce Polski w kosmosie”. W jego trakcie przedstawione zostaną przykłady kosmicznych projektów realizowanych przez polskich naukowców. Ich suma to imponująca mieszanka o europejskiej i światowej skali.

O “Lemie” i “Heweliuszu” – przygotowywanych właśnie do startu pierwszych polskich satelitach naukowych opowiedzą ich twórcy. Astronomiczną części projektu BRITE przedstawi prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, a o astronautycznych aspektach misji opowiedzą Małgorzata Michalska i Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelity będą badać pulsacje gwiazd w ramach austriacko-kanadyjsko-polskiej konstelacji.

Współpracy międzynarodowej przy budowie największych na świecie instrumentów badawczych, takich jak czterdziestometrowy teleskop E-ELT, który ma powstać na pustyni Atakama w Chile będzie poświęcona prezentacja prof. Markusa Kissler-Patiga z Europejskiego Obserwatorium Południowego.

“Miejsce Polski w kosmosie” wyznaczane jest również przez angażowanie się w popularyzację nauki i edukację. Pedro Russo, szef projektu “Universe Awarness”, opowie dlaczego warto już na bardzo wczesnym etapie edukacji inspirować dzieci Wszechświatem i pobudzać w ten sposób ich zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi.

Sukcesy Polaków w projektach, które otwierają naukę przedstawi prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Znany popularyzator wyjaśni m.in. jak dzięki internetowi każdy może spróbować swoich sił w poszukiwaniu drugiej Ziemi i co odkrywanie planet pozasłonecznych ma wspólnego z… dwuzłotówką.

O tym, że “miejsce Polski w kosmosie” buduje także gospodarczą pozycję naszego kraju będzie przekonywał dr Jakub Ryzenko, doradca Ministerstwa Gospodarki ds. polityki kosmicznej.

Wydarzenie zakończy pokaz specjalny filmu IMAX “Hubble 3D”.

Spotkanie “Miejsce Polski w kosmosie” zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prof. Barbarę Kudrycką. Organizatorami wydarzenia są: Platige Image, portal Astronomia.pl i IMAX, we współpracy z CAMK PAN, CBK PAN i CFT PAN.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie http://www.interaktywnysolaris.pl. Odwiedzając ją można również zdobyć zaproszenie na pokaz.

Wydarzenie jest otwarte dla dziennikarzy. Redakcje zainteresowane możliwością przeprowadzenia wywiadów z prelegentami są proszone o kontakt pod adresem media@astronomia.pl.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje portalowi Astronomia.pl za zgodę na republikację tego tekstu.

Comments are closed.