Udany start rakiety Delta IV Medium+ (5,2) z NROL-25

0

Czwartego kwietnia 2012 roku o godzinie 01:12 CEST nastąpił udany start rakiety Delta IV Medium + (5,2) z amerykańskim wojskowym satelitą NROL-25. Start odbył się z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii.

Start rakiety Delta IV Medium + (5,2) nastąpił 4 kwietnia 2012 o godzinie 01:12 CEST, po kilku dniach opóźnienień spowodowanych złą pogodą. Na pokładzie rakiety Delta IV Medium + (5,2) znajdował się amerykański satelita wojskowy NROL-25, który został umieszczony na orbicie o nachyleniu 123 stopni o wysokości około 1100 km. Start przebiegł prawidłowo a transmisja online z tego wydarzenia została zakończona około cztery minuty po starcie. Jest to związane z naturą NROL-25 – amerykańskim satelitą zwiadu, na którego temat większość informacji jest niedostępna. Start przeprowadziła United Launch Alliance dla amerykańskiego Departamentu Obrony.

Niewiele wiadomo o NROL-25. Prawdopodobnie jest to satelita zwiazdu radarowego, być może następca serii Lacrosse. Jest to mniejszy satelita od Lacrosse, dzięki czemu możliwe było umieszczenie tego satelity na pokładzie rakiety średniej wielkości, jaką jest Delta IV Medium + (5,2).

Co ciekawe, do tego startu wykorzystano po raz pierwszy rakietę Delta IV w konfiguracji Medium+ (5,2). Ta konfiguracja ma pięciometrową osłonę dla ładunku, dwie rakiety pomocnicze na paliwo stałe oraz zmodyfikowany (w porównaniu do mniejszych konfiguracji) górny stopień z powiększonymi zbiornikami.

(VAFB)

Comments are closed.