WTO: nielegalne subsydiowanie Boeinga przez NASA

0

Światowa Organizacja Handlu orzekła, że Boeing przyjął kilka miliardów dolarów niezgodnych z prawem subsydiów, między innymi od NASA.

Organ Apelacyjny Światowej Organizacji Handlu (WTO) potwierdził wcześniejsze orzeczenie Panelu WTO o przyjęciu przez Boeinga kilku miliardów dolarów subsydiów, przyznanych niezgodnie z przepisami WTO. Potwierdzenie orzeczenia pozytywnie przyjęła Komisja Europejska.

Organ Apelacyjny WTO oddalił apelację USA uznając, że rząd federalny i rządy stanowe przyznały w latach 1989-2006 od 5 do 6 miliardów USD nielegalnej pomocy finansowej. W latach późniejszych miało to być przynajmniej 3,1 miliarda USD. Co więcej, Organ ustalił, że również subsydia przyznane przez miasto Wichita naruszyły przepisy WTO.

Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht skomentował: “Dzisiejsze postanowienie pokazuje prawdziwość od dawna stwierdzonego przez UE faktu, że Boeing otrzymał od rządu USA ogromną pomoc i nadal ją dostaje”. Te wieloletnie subsydiowanie spowodowało wielomiliardowe koszty dla przemysłu Unii Europejskiej. To przełomowe postanowienie jasno pokazuje, że USA używały bezprawnych metod wspomagania, które podważały uczciwą konkurencję. USA powinny teraz wstrzymać te szkodliwe subsydiowanie”.

Organ Apelacyjny DS 353 d/s środków wpływu na handel dużymi samolotami pasażerskimi (określany w skrócie “sprawą Boeinga”) potwierdził kluczowe ustalenia Panelu o subsydiowaniu Boeinga, które uderzyło w interesy Unii Europejskiej i Airbusa, w szczególności:

  • dofinansowanie naukowo-badawcze przyznane Boeingowi przez NASA – 2,6 mld USD
  • dofinansowanie naukowo-badawcze przyznane Boeingowi przez amerykański departament obrony – 1,2 mld USD
  • subsydia eksportowe (Foreign Sales Corporation) – 2,2 mld USD
  • ulgi podatkowe przyznane przez stan Washington (siedziba Boeinga) – 3,1 mld USD na lata 2006-2024

Organ doszukał się jeszcze wspomnianych subsydiów przyznanych przez miasto Wichita, na kwotę 476 mln USD.

Unia oczekuje, że USA zaczną w pełni stosować przepisy i zastosują się do tych ustaleń, wraz z wycofaniem się z przyznanych subsydiów lub naprawy skutków przez nie wywołanych.

Jak ustalił Panel, bez tychże subsydiów od NASA i wojska, Boeing nie opracowałby technologii potrzebnych do powstania jego najnowszego sztandarowego produktu, Boeinga B-787 “Dreamliner”. Panel wskazał też wyraźnie, że wsparcie NASA i ministerstwa obrony minimalizowało ryzyko naukowo-badawcze firmy i było nastawione wprost na rozwój i poprawę jakości produktów Boeinga.

(Komisja Europejska)

Comments are closed.