Wallops: pięć rakiet w pięć minut

0

14 marca z Wallops Flight Facility w ciągu 5 minut wystartować ma 5 rakiet sondażowych w ramach projektu ATREX.

ATREX, Anomalous Transport Rocket Experiment (eksperyment rakietowy [do badania]anormalnego transportu [powietrza]), to złożony eksperyment amerykańskiej agencji kosmicznej NASA mający na celu zbadanie związku prądów strumieniowych w ziemskiej atmosferze z prądami elektrycznymi w jonosferze.

ATREX: planowane miejsca emisji smug i punkty ich obserwacji / Credits: NASAPrądy strumieniowe to intensywne, wąskie strumienie przenoszące masy powietrza w atmosferze ziemskiej. Prądy strumieniowe występujące na dużych wysokościach, 95-105 kilometrów, osiągają prędkości od 300 do nawet 500 kilometrów na godzinę. Odpowiadają za szybkie przemieszanie powietrza między średnimi szerokościami geograficznymi a biegunami. Tworzą się one w tych samych regionach jonosfery, w których powstają prądy elektryczne. Z tego powodu wiążą się z zakłóceniami łączności radiowej i satelitarnej. Poznanie związku jonosfery z prądami strumieniowymi na dużych wysokościach pozwoli lepiej modelować środowisko pogranicza atmosfery i przestrzeni kosmicznej, pod kątem przepływu cząstek naładowanych i wpływu aktywności słonecznej na Ziemię.

Te wysokościowe prądy strumieniowe są “bliźniakami” lepiej poznanych, bo zauważonych jeszcze w XIX wieku, troposferycznych prądów strumieniowych, wiejących na wysokościach od 7 (prąd biegunowy) do 16 kilometrów (prąd subtropikalny), z prędkościami do 100 km/h. Te są wykorzystywane przez samoloty pasażerskie na liniach międzykontynentalnych, pozwalając skrócić czas przelotu o kilkadziesiąt minut.

Start rakiety Terrier-Oriole / Credits: NASAAby zbadać powiązanie między jonosferą a prądami strumieniowymi NASA chce wystrzelić niemal jednocześnie, bo w odstępie jedynie 5 minut, pięć rakiet sondażowych, normalnie wykorzystywanych do badań heliofizycznych. Okno startowe misji będzie trwało od 14 marca do 4 kwietnia. Wystrzelone zostaną: 2 rakiety typu Terrier-Improved Malemute, dwie Terrier-Improved Orion, i jedna typu Terrier-Oriole.

Rakiety wyemitują do atmosfery smugi tritlenku glinu, które pozwolą na optyczne obserwacje ruchu powietrza. Zachowanie się smug będzie monitorowane przez zestawy kamer umieszczone na północ i południe od Wallops Flight Facility, w stanach New Jersey i Północna Karolina. Dwie z rakiet dodatkowo będą prowadziły pomiary temperatury, ciśnienia i prędkości wiatru. Ich lot będzie trwał 8-10 minut.

{youtube}uFkLGe1BYic{/youtube}
Materiał informacyjny NASA o projekcie ATREX / Credits: NASA

{youtube}aXEZnlB3Ddw{/youtube}
Start rakiety Terrier-Improved Malamute z dwoma satelitami CubeSat, WFF, 27 marca 2010 / Credits: NASA

Comments are closed.