ESA kontynuuje projekt ExoMars

0

Krajowi delegaci przy ESA zdecydowali o kontynuowaniu przygotowań do misji ExoMars.

W zeszły czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. W drodze głosowania postanowiono kontynuować przygotowania do misji programu ExoMars, planowanych na lata 2016 i 2018, pomimo problemów finansowych partnera amerykańskiego.

Ustanowiony w 2005 roku program badań Marsa znajduje się w kryzysie z powodu ograniczeń finansowych budżetu NASA, która miała zapewnić połowę budżetu całego projektu. NASA najpewniej wycofa się z programu. ESA negocjuje przejęcie udziału amerykańskiego przez Roskosmos. Jeśli Rosjanie zgodzą się zastąpić NASA, i tak na realizację projektu może zabraknąć kilkuset milionów euro (udział ESA wynosi 1,3 miliarda euro).

Podczas gdy negocjacje trwają, czasu na przygotowanie misji orbitera ExoMars 2016 jest co raz mniej. W ciągu następnych 2 tygodni przedstawiciele ESA spotkają się z wykonawcą statku, firmą Thales Alenia Space, aby dowiedzieć się czy plan przygotowania statku według dotychczasowego grafiku jest nadal możliwe.

Zobacz też:

(ESA)

Comments are closed.