Chiny wystrzeliły siódmego Apstara

0

Chiny wyniosły na orbitę satelitę Apstar-7.

W sobotę 31 marca o godzinie 10:27 GMT wystartowała chińska rakieta nośna Chang Zheng 3B/E z satelitą APSTAR-7. Start miał miejsce z kosmodromu Xichang.

Start rakiety Długi Marsz 3B/E z satelitą Apstar-7 / Credits: XinhuaAPSTAR-7 został zbudowany przez firmę Thales Alenia Space dla hongkońskiego operatora APT Satellite, jednego z wiodących operatorów satelitarnych w Azji. Statek ma zastąpić satelitę APSTAR-2R (76,5oE). Zapewni on łączność na terenie Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i niektórych obszarów Europy.

Statek został zamówiony 29 września 2009 roku w ramach umowy obejmującej również kampanię startową, system szkoleń, obsługę postartową, testy orbitalne, symulator satelity, oraz budowę centrum kontroli misji. Został zbudowany w oparciu o platformę Spacebus 4000C2. Jest wyposażony w 28 transponderów pasma C i 28 pasma Ku.

W kwietniu 2010 APT Satellite zamówiła drugi, podobny statek – APSTAR 7B. Będzie on oparty o tę samą platformę, ale będzie miał o 5 transponderów pasma Ku mniej. Start 7B miał odbyć się między 15 lipca a 15 października, ale tylko w przypadku gdyby start APSTAR 7 nie udał się. Jeśli misja się powiedzie, obecny APSTAR 7B stanie się własnością China Satcom, jako satelita Chinasat-12. W takim wypadku APT zaczeka na kolejnego satelitę.

(Xinhua, Skyrocket)

Comments are closed.