SS/L dostarcza na czas system napędowy dla misji NASA

0

Komercyjny dostawca systemów satelitarnych Space Systems/Loral dostarcza system napędowy dla amerykańskiej bezzałogowej misji księżycowej – LADEE.

Space Systems/Loral, jeden z największych dostawców komercyjnych satelitów, ogłosił niedawno, iż dostarczenie nowego systemu napędowego dla księżycowej misji NASA odbyło się w zaplanowanym terminie. Sonda LADEE (Lunar Atmosphere Dust Environment Explorer) budowana jest przez Centrum Badawcze NASA Ames w Moffett Field (Kalifornia, USA). Według obecnych planów sonda zostanie wystrzelona na orbitę w maju 2013 roku na pokładzie rakiety Minotaur V.

Po przeprowadzeniu ostatnich przeglądów systemu u producenta, jednostka napędowa trafiła do NASA Ames 8 marca. System napędowy dostarczony przez SS/L umożliwi umieszczenie sondy na orbicie księżycowej. Amerykańska Agencja poprzez współpracę z prywatnymi firmami jest w stanie obniżyć koszty projektowanej misji naukowej.

Sonda LADEE będzie zbierała dane naukowe na temat warunków fizykochemicznych na powierzchni Księżyca i wpływu środowiska kosmicznego na pył księżycowy. Badania te pomogą naukowcom z zrozumieniu procesów zachodzących na innych ciałach niebieskich posiadających egzosferę, czyli bardzo cienką warstwę atmosfery. Zebrane dane będą również użyteczne w badaniach przygotowawczych do wypraw załogowych, w tym badaniach nad możliwościami ingerencji w środowisko księżycowe.

Dodatkowym celem misji będzie przeprowadzenie testu nowego projektu platformy, o nazwie Modular Common Bus, który rozwijany jest przez NASA. Ta elastyczna, niskokosztowa platforma służyć będzie jako podstawa pod orbitery i lądowniki do eksploracji Księżyca oraz innych obiektów w przestrzeni kosmicznej. LADEE zawierać będzie także eksperymentalny ładunek, którego celem będzie demonstracja zaawansowanej komunikacji laserowej na dużych odległościach.

System napędowy zaprojektowany przez SS/L dla NASA jest pochodną sprawdzonej i używanej przez lata jednostki dla geostacjonarnych satelitów. Firma może pochwalić się wyprodukowaniem 67 satelitów, które w chwili obecnej orbitują Ziemię. Dodatkowo SS/L buduje satelity charakteryzujące się najlepszymi parametrami jeśli chodzi o przekaz danych.

(NASA)

Comments are closed.