Rozpoczęcie tankowania rakiety Unha-3?

0

Źródła południowokoreańskie sugerują, że rozpoczęto tankowanie (lub test tankowania) północnokoreańskiej rakiety Unha-3. Jest to z pewnością etap przygotowań do wystrzelenia satelity Kwangmyongsong-3.

Trzy lata temu, 5 kwietnia 2009 roku, Północna Korea przeprowadziła nieudaną próbę wystrzelenia satelity Kwangmyongsong-2 (pol. “jasna gwiazda”). Satelita został umieszczony na pokładzie rakiety nośnej Unha. W trakcie tego startu prawidłowo pracował pierwszy i drugi stopień – natomiast trzeci stopień albo nie zadziałał albo nie odłączył się od drugiego stopnia. Satelita Kwangmyongsong-2 spadł do Pacyfiku.

Teraz trwają przygotowania do kolejnej próby startu. Tym razem na pokładzie rakiety Unha-3 (trzeci egzemplarz rakiety Unha) ma polecieć satelita o nazwie Kwangmyongsong-3. 16 marca 2012 roku, rząd Północnej Korei poinformował, że pomiędzy 12 a 16 kwietnia dokona próby wystrzelenia satelity obserwacji Ziemi.

Informacja o planowanym starcie rakiety Unha-3 wywołała falę protestów na całym świecie. Co ciekawe, tym razem i Chiny – najbliższy partner Północnej Korei – wyjątkowo chłodno się wypowiadają o tej próbie startu. Inne państwa oraz organizacje (np Japonia, USA, Unia Europejska, ONZ) wezwały rząd Północnej Korei do zaniechania próby startu.

Rakieta Unha-3 została dostarczona na miejsce startu pod koniec zeszłego tygodnia. Według najnowszych informacji niedawno rozpoczęło się tankowanie (lub test tankowania) tej rakiety. Według niektórych źródeł do startu może dojść na początku wyznaczonego terminu, być może 12 lub 13 kwietnia. Według innych źródeł start może odbyć się 15 kwietnia, w setną rocznicę urodzin pierwszego lidera Północnej Korei – Kim Ir Sena.

Niewiele wiadomo w tej chwili o satelicie Kwangmyongsong-3. Głównym zadaniem tego satelity ma być obserwacja Ziemi dla “oceny plonów z pól”. Nieznane są natomiast wymiary i masa satelity. Nie wiadomo, czy jest to całkowicie północnokoreański produkt, czy też powstał przy współpracy z innym państwem (np. Iranem). Wydaje się jednak prawdopodobne, że będzie to stosunkowo mały satelita – o masie nie większej niż 20-30 kg. Planowany lot tej rakiety Unha-3 ma się odbyć w kierunku południowym a satelita Kwangmyongsong-3 ma być docelowo umieszczony na orbicie polarnej.

(Yonhap)

Comments are closed.