Program Universe Awareness – także w Polsce

0

W Holandii parlamentarzyści z trzech krajów otworzyli konferencję dotyczącą programu, który wkrótce ma zostać zainaugurowany także w Polsce.

Przewodniczący komisji zajmujących się nauką, edukacją, kulturą, rozwojem i technologią z parlamentów narodowych Holandii i Republiki Południowej Afryki oraz Parlamentu Europejskiego w poniedziałek, 26 kwietnia otworzyli w Lejdzie konferencję “Astronomy to Inspire and Educate Young Children “. Warsztaty, w których biorą udział naukowcy, nauczyciele, artyści i dyplomaci z 28 krajów świata są okazją do dyskusji o rozwoju programu “Universe Awareness”, w tym jego inauguracji w Polsce i krajach Partnerstwa Wschodniego.

Konferencja odbywa się w Lorentz Center mieszczącym się na Uniwersytecie w Lejdzie, w Holandii. Podczas mającego potrwać do końca tygodnia spotkania omawiane będą wszystkie aspekty astronomii edukacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem projektów przeznaczonych dla najmłodszych. To właśnie dla nich – dzieci w wieku od 4 do 10 lat pochodzących z krajów rozwijających się – realizowany jest programu “Universe Awareness”. Jego celem jest inspirowanie Wszechświatem już na bardzo wczesnym etapie edukacji i pobudzanie zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi.

Podczas uroczystości otwierającej warsztaty Gay Mitchell, członek Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego mówił o znaczeniu astronomii i projektów takich jak “Universe Awareness” dla zrównoważonego rozwoju na świecie. Eugene Ngcobo, przewodniczący Komisji Nauki i Technologii Parlamentu RPA przedstawił osiągnięcia w dziedzinie nauczania przedmiotów ścisłych i przyrodniczych w Afryce. Bas Jan van Bochove, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Nauki Parlamentu Holenderskiego mówił z kolei o wkładzie, jaki w jego kraju program “Universe Awareness” ma w proces wyrównywania szans.

Otwarcie zostało zorganizowane w starym lejdejskim Obserwatorium Astronomicznym, które niedawno zostało odrestaurowane. Podczas uroczystości odbyła się telekonferencja z dziećmi zgromadzonymi w obserwatorium mieszczącym się w Sutherland, w RPA, gdzie działa jeden z największych na świecie instrumentów astronomicznych – teleskop SALT.

“Jestem szczęśliwy mogąc powitać w Lejdzie tak wielu zacnych gości. Nasze warsztaty z pewnością przyczynią się do rozwoju programu UNAWE w wielu krajach na świecie” – powiedział prof. George Miley, pomysłodawca programu i wiceprezydent Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Podczas otwarcia Burmistrz Lejdy, Henri Lenferink, w imieniu Królowej Beatrycze, odznaczył założyciela UNAWE Orderem Lwa Niderlandzkiego. Jest to najwyższe odznaczenie nadawane w Holandii za zasługi cywilne. Podczas jednej z pierwszych sesji warsztatów wspomniany został również zmarły w tym roku Franco Pacini – astronom, który był koordynatorem programu UNAWE we Włoszech.

“Universe Awareness”, którego rozszerzenie jest wspierane w ramach 7 Programu Ramowego, ma zostać wkrótce zainaugurowany w Polsce i obok innych projektów edukacyjnych, popularyzatorskich i naukowych rozwijany w krajach Partnerstwa Wschodniego w ramach Węzła regionalnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej, który ma szansę powstać w naszym kraju.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje portalowi Astronomia.pl za zgodę na republikację tego tekstu.

Comments are closed.