Prace Aerojet nad silnikiem nowej generacji

0

Amerykańska firma Aerojet z Kalifornii, prócz udziału w wielu różnych projektach związanych z dostarczaniem systemów napędowych do rakiet i statków kosmicznych, pracuje także nad silnikiem nowej generacji NGE (Next Generation Engine) oraz bezpiecznymi dla środowiska paliwami rakietowymi.

Starania firmy odnośnie uzyskania możliwości dostarczania silników NGE rozpoczęły się ponad rok temu, wraz z wystosowaną „Prośbą o Informacje” (RFI) przez Amerykańskie Siły Powietrzne. Wezwanie RFI dotyczyło poszukiwań silnika dla górnego stopnia rozwojowych rakiet EELV (Evolved Expandable Launch Vehicle).

Używane na górnych stopniach rakiet EELV silniki RL-10, odpowiednio w wersji RL-10A-3 dla stopnia Centaur (rakieta Atlas V) i RL-10B-2 dla stopnia DCSS (rakieta Delta IV), mają być zastąpione przez silnik nowej generacji w oparciu o nowoczesny projekt i metody produkcji, minimalizując w ten sposób koszty serwisowania oraz wpływając pozytywnie na niezawodność jednostki.

W ostatnim czasie Aerojet poinformował o pomyślnym osiągnięciu ważnego kroku milowego na drodze rozwoju naziemnej wersji testowej nowego silnika NGE. Tym osiągnięciem było zakończenie wstępnego przeglądu projektu PDR (Preliminary Design Review) układu turbopompy.

W chwili obecnej Aerojet nie jest w stanie odnieść się do rozwijanej przez Pratt & Whitney Rocketdyne wersji rozwojowej silnika RL-10, noszącej określenie CECE (Common Extensible Cryogenic Engine), jednak proponowany projekt NGE ma być z pewnością lepszą konstrukcją od wykorzystywanych dzisiaj wersji RL-10. Ponadto według zapewnień przedstawicieli firmy, NGE nie miałby być przeznaczony jedynie do wykorzystywania przez Amerykańskie Siły Powietrzne.

Aerojet bierze udział w pracach nad różnymi projektami zaawansowanych napędów dla rakiet, m.in. także w pracach nad nową ciężką rakietą NASA – SLS (Space Launch System). Warto również zauważyć, iż kalifornijska firma pracuje nad przyjaznymi środowisku paliwami.

Przedsiębiorstwo to posiada doświadczenie z obsługą azotanu hydroksyloaminy (HAN), które testowane jest jako paliwo dla silników statków bezzałogowych. W czasie sierpniowego lądowania łazika Curiosity na Marsie wykorzystane zostaną silniki na hydrazynę, skonstruowane przez Aerojet. Dodatkowo firma pracuje także nad ekologicznym dwuskładnikowym paliwem (azotan etanolu) dla zastosowań w kosmicznym transporcie załogowym.

(Aerojet)Silniki firmy Aerojet będą zastosowane w czasie lądowania na Marsie / Credits: NASASilnik nowej generacji CECE w czasie czwartego i ostatniego testu hot-fire / Credits: NASA

Comments are closed.