Obserwacje zórz polarnych z pokładu ISS

0

Wynikiem rosnącej aktywności słonecznej jest większa ilość zórz polarnych, jakie można zobaczyć na Ziemi. Lub – dzięki astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ponad Ziemią.

Trwa 24. cykl aktywności słonecznej. Od końca 2010 roku Słońce generuje silniejsze rozbłyski klasy M, a od lutego 2011 roku – klasy X. Aktualnie najsilniejszy rozbłysk obecnego, 24. cyklu aktywności słonecznej, wydarzył się 9 sierpnia 2011 roku (o sile X6.9). Wraz z silniejszymi rozbłyskami Słońce rozpoczęło wyzwalać większe koronalne wyrzuty masy (CME), które czasem są skierowane ku naszej planecie. Te czynniki przełożyły się na większą ilość zórz polarnych widzianych na Ziemi – czasem nawet z terytorium Polski.

Zorze polarne są obserwowane także z orbity. Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ostatnich miesiącach mieli kilka szans obserwacji zorzy polarnej. Poniższe nagranie prezentuje zorze polarne zarejestrowane w styczniu przez amerykańskiego astronautę Donalda Pettit’a, członka Ekspedycji 30. na ISS.

{youtube}WL_-Zz7JDoA{/youtube}
Zorze polarne z pokładu ISS / Credits –

Maksimum aktywności słonecznej jest obecnie przewidywane na początek 2013 roku. W ciągu najbliższych 12 miesięcy możemy zatem spodziewać się kolejnych silniejszych rozbłysków oraz CME a co za tym idzie – zórz polarnych widzianych na Ziemi.

(NASA)

Comments are closed.