Testy tankowania rakiety Falcon 9 (01.03.2012)

0

W dniu 1 marca firma SpaceX przeprowadziła test tankowania rakiety Falcon 9. Był to ważny krok ku bezzałogowej misji Dragon C2/C3 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Od czasów pierwszej misji demonstracyjnej statku Dragon C1 (08.12.2010) trwają przygotowania do kolejnej wyprawy tej kapsuły należącej do amerykańskiej firmy SpaceX. Przygotowania przedłużają się – ostatnie z serii opóźnień sugeruje najwcześniejszą datę startu misji Dragon C2/C3 na koniec kwietnia. W trakcie przygotowań konieczne jest wykonanie serii testów – w tym testu tankowania rakiety Falcon 9, który miał miejsce pierwszego marca 2012 roku.

Oba stopnie rakiety Falcon 9 są napędzane kerozyną (RP-1) oraz ciekłym tlenem (LOX). Procedury startowe wymagają rozpoczęcia operacji tankowania rakiety Falcon 9 na około 2 godziny i 35 minut przed planowanym startem. Ten proces tankowania musi być także wcześniej przetestowany, na kilka tygodni przed planowanym startem rakiety. Dzięki testom można zweryfikować charakterystyki procesu tankowania, wyszukać różnice względem wcześniejszych modeli rakiety i wykryć ewentualne anomalie.

Z dostępnych informacji wynika, że doszło do dwóch prób tankowania rakiety Falcon 9. W trakcie pierwszej próby doszło do przerwania procedury odliczania na około minutę przed momentem T-0. Powód przerwania procedury jest w tej chwili analizowany. Druga próba tankowania przebiegła poprawnie. Zebrane wyniki będą przez najbliższe dni analizowane przez zespół inżynierów z firmy SpaceX.

Test rakiety Falcon 9 z pierwszego marca 2012 roku jest ważnym krokiem ku misji demonstracyjnej Dragon C2/C3. Prawdopodobnie w ciągu najbliższego miesiąca możemy się spodziewać próbnego odpalenia silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Będzie to kolejny test w serii przygotowań do pierwszej misji prywatnego bezzałogowego zaopatrzeniowego statku kosmicznego, który przycumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(SpaceX)

Comments are closed.