Opóźnienie startu ATV-3 do 23 marca 2012

0

Start europejskiego pojazdu ATV-3 został opóźniony do 23 marca 2012 roku. Powodem opóźnienia są “problemy techniczne z ATV”.

Trwają przygotowania do startu trzeciego egzemplarza europejskiego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego ATV-3. Ten pojazd, nazwany ‘Edoardo Amaldi‘, miał wystartować za tydzień, 9 marca 2012. Dosłownie kilka godzin temu doszło do (nieoficjalnej jeszcze) zmiany daty startu na 23 marca. Powód opóźnienia jest związany z “problemami technicznymi z ATV”. Więcej szczegółów nie zostało przekazanych do mediów. Nieoficjalnie mówi się natomiast o potrzebie “przepakowania” części ładunku.

Jeśli problemy techniczne zostaną w tym czasie rozwiązane, to możemy spodziewać się startu rakiety Ariane 5ES około godziny 10:00 CET z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Dziesięć dni później, czyli pierwszego kwietnia, powinno dojść do cumowania pojazdu ATV-3 do modułu Zwiezda na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ATV-3 dostarczy na Stację ISS 6595 kg ładunków, w tym sprzęt, tlen, wodę i paliwo.

Dziś nastąpiła także publikacja press kit (plik .pdf, 2,5 mb) związanego z lotem ATV-3.

(PFA)

Comments are closed.