SpaceX: udany test silnika SuperDraco

0

Firma Space Exploration Technologies (SpaceX) poinformowała, iż test ich najnowszego silnika – noszącego nazwę SuperDraco – zakończył się całkowitym sukcesem.

SuperDraco to najnowszy silnik firmy SpaceX stworzony na bazie silników Draco, które obecnie wykorzystywane są do manewrowania kapsułą Dragon na orbicie oraz sprowadzania jej na Ziemię. W przyszłości osiem silników SuperDraco wykorzystywane będzie jako system ratunkowy (LAS) załogowej wersji kapsuły Dragon. Firma głosi, że system ten będzie najbezpieczniejszym w historii, co ma być osiągnięte dzięki innowacyjnemu podejściu, które zakłada wmontowanie silników w ściany boczne kapsuły oraz wykorzystanie paliwa ciekłego zamiast – tradycyjnie w tego typu systemach – paliwa stałego. Łączny ciąg ośmiu silników SuperDraco ma wynieść około 54 kN.

Wykorzystany przez SpaceX system posiada wiele zalet, m.in. zmniejszeniu ulega dodatkowa masa systemu ratunkowego w porównaniu do tradycyjnego z odrzucaną wieżyczką. Po drugie, taki system daje możliwość ratowania załogi w czasie całego lotu na orbitę, a nie tylko w ciągu pierwszych kilku minut (po upłynięciu których wieżyczka jest odstrzeliwana). Kolejną zaletą tego rozwiązania ma być zwiększona odporność na awarie oraz redundancja – system będzie działał nawet w przypadku awarii jednego z silników.

Największym problemem przy opracowaniu tego systemu było stworzenie silnika na paliwo ciekłe, który byłby w stanie bardzo szybko uzyskać dużą moc potrzebną do oderwania kapsuły od lecącej rakiety. Znakomita większość systemów ratunkowych opiera się na silnikach na paliwo stałe właśnie z powodu szybkiego uzyskiwania dużych wartości ciągu w maksymalnie krótkim okresie czasu.

{youtube}PUUnYgo1-lI{/youtube}
Nagranie z testu silnika SuperDraco / Credit: SpaceX

W przyszłości SpaceX planuje także używać silników SuperDraco w czasie lądowania kapsuły Dragon na lądowisku (zamiast wodowania). W tym celu silnik ten ma mieć możliwość “dławienia” swojej mocy i zmiany trybu działania na bardziej “standardowy” wraz z możliwością wielokrotnego ich uruchamiania. Dzięki tym właściwościom statek Dragon mógłby lądować na Księżycu czy Marsie.

Prace nad SuperDraco wykonywane są w ramach programu NASA Commercial Crew Program, z którego SpaceX otrzymało w zeszłym roku dofinansowanie w wysokości 75 mln dolarów na rozwój systemu ratunkowego dla załogowej wersji kapsuły Dragon. Firmie SpaceX udało się w przeciągu 9 miesięcy od otrzymania środków zaprojektować, zbudować oraz pomyślnie przetestować nowy silnik.

(SPACEX)

System ratunkowy opierający się na silnikach SuperDraco będzie jednocześnie systemem precyzyjnego lądowania na różnych obiektach w naszym Układzie Słonecznym / Credit: SpaceX

Comments are closed.