Sekcja rakietowa SKA: plany na 2012

0

W poniższym artykule przedstawiamy plany Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego na 2012 rok.

Loty rakiety dwustopniowej

Już na początku drugiego kwartału planowany jest start dwustopniowej rakiety kolejnej z rodziny rakiet Amelia. Trwają końcowe prace nad wykończeniem drugiego stopnia Amelii II. Zaś pierwszy stopień tej rakiety składać się będzie z nieco zmodernizowanej części silnikowej jej młodszej siostry Amelii I. Po locie uzyskane zostaną dane dotyczące przyspieszeń oraz ciśnień działających na rakietę w czasie lotu. Wszystko zostanie zapisane na karcie SD, która zostanie odczytana po bezpiecznym wylądowaniu rakiety przy użyciu spadochronu krzyżowego.

Wyrzutnia rakiety
Wraz z rozwijającymi się koncepcjami rakiet przychodzi czas na udoskonalenie systemu ich startu. Trwają prace nad wyrzutnią, z której będzie można wystrzeliwać znacznie większe rakiety niż dotychczas.

Nowa rodzina rakiet H
Pierwszą z nich będzie rakieta H1, która przekroczy barierę dźwięku. Jej budowa została rozpoczęta już w zeszłym roku. Prace wrą pełną parą. Powstaje system elektroniczny bazujący na znacznie bardziej złożonych podzespołach niż w przypadku Amelii. Będzie to rodzina rakiet o znacznie większych pułapach niż osiągane dotychczas. Każda kolejna konstrukcja będzie zbliżać się do umownej granicy kosmosu.

Analizy i badania doświadczalne
Kontynuowana jest współpraca z Instytutem Lotnictwa, w ramach której wykonane zostaną testy paliw. Ułatwi to kolejne analizy dotyczące rozwiązań wykorzystywanych w silnikach, także spalania materiałów pędnych. Dobiegają końca prace nad nową hamownią, która posłuży do testów wykonanych przez sekcję silników kompozytowych. Warto dodać, że masowy stopień wypełnienia najnowszych silników będzie na poziomie profesjonalnych rakiet wojskowych. Prowadzone są prace nad oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzanie symulacji pracy (osiągów) i optymalizacji projektowanych silników co w połączeniu z rzetelnymi – doświadczalnymi danymi materiałów pędnych, powinno zaowocować w pełni powtarzalnymi konstrukcjami.

Szkolenia i promocja astronautyki
Planowane są także różnego rodzaju prace doświadczalne, które, przy użyciu coraz bardziej zaawansowanych analiz numerycznych, mogą przynieść kolejne innowacyjne rozwiązania.

Z początkiem roku rozpoczną się szkolenia obsługi programów służących do modelowania, symulowania i analiz, mające na celu przygotowanie nowych członków do coraz to poważniejszych zadań.

W dalszym ciągu będą odbywać się wykłady dotyczące astronautyki. Sekcja rakietowa poza udziałem w konferencjach naukowych będzie kontynuowała akcje popularyzujące astronautykę na licznych festiwalach nauki. Prowadzone będą także zajęcia warsztatowe na Uniwersytecie Dzieci.

Zobacz również:
Rakieta Amelia 2: postęp prac

Podsumowanie działalności Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego 2011

Drugi start Amelii

Pierwszy start Amelii

  Więcej o SR SKA:
  Strona internetowa sekcji
  Facebook

  Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Ramiemu Farajowi za przesłany tekst.

  Moment odłączenia się stopni rakiety Amelia 2-wizja artystyczna/Credits: SR SKA

  Gotowa hamownia silników rakietowych/Credits: SKA

  Projekt mieszalnika paliw/Credits: SR SKA

  Share.

  Comments are closed.