Rosja: przyczyny katastrofy Meridiana i rozmowy z Australią

0

Rosja omawia możliwość współpracy kosmicznej z Australią i podaje przyczyny katastrofy startu Sojuza z satelitą Meridian.

Przyczyny katastrofy Meridian

We wtorek szef rosyjskie agencji kosmicznej Władimir Popowkin oświadczył, że niepowodzenia startu satelity Meridian z 23 grudnia 2011 było spowodowane destrukcją jednego z silników rakiety Sojuz-2.

“Międzyagencyjna komisja skonkludowała, że przyczyną było rozszczelnienie się komory spalania 3. członu rakiety”, powiedział Popowkin podczas specjalnego spotkania poświęconego rozwojowi rosyjskiego przemysłu kosmicznego. Doprowadziło to do zniszczenia, “przepalenia”, silnika.

Lot Meridiana odbywał się pod auspicjami nowo powołanych Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej – był to drugi start w ramach tej struktury. Ten satelita łącznościowy miał spełniać zarówno funkcje wojskowe, jak i cywilne. Miał to być piąty od 2006 roku satelita tego typu, poprzedni został z powodzeniem umieszczony na orbicie w maju 2011 roku.

Ławrow z wizytą w Australii

Rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow odbył w zeszłym tygodniu, również we wtorek, jednodniową roboczą wizytę w Australii. Częścią spotkania była dwustronna współpraca przemysłowa, kosmiczna i jądrowa. Spotkanie zbiegło się z 70. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Australią a Rosją.

Ławrow spotkał się ze swoim australijskim odpowiednikiem, Kevinem Ruddem, oraz ministrem obrony Stephenem Smithem, przedstawicielami przemysłu i diaspory rosyjskiej.

(RIA Nowosti)

Comments are closed.