ESA i DLR wybrały projekty do REXUS/BEXUS 2012

0

Biuro edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej ogłosiło listę eksperymentów, które zakwalifikowały się do tegorocznej edycji studenckiej kampanii REXUS/BEXUS. Wśród wybranych projektów aż trzy pochodzą z Węgier.

W nadchodzącej kampanii weźmie łącznie udział 14 projektów. Dziesięć zostało wybranych przez komisję ESA podczas “Selection Workshop” w ośrodku ESTEC, natomiast 4 przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR).

Lista wybranych eksperymentów jest dostępna pod tym linkiem.

Interesującym trendem, podkreślanym wielokrotnie przez organizatorów, jest stały spadek eksperymentów zgłaszanych na BEXUSa i wzrost na REXUSa. Można go zaobserwować również w tym roku. Skutkiem tego jest sytuacja kiedy balony stratosferyczne startują z dużą ilością niewykorzystanego miejsca na gondolach, natomiast kryteria “dostania się” na rakietę sondującą stają się bardzo wyśrubowane.

Program REXUS/BEXUS (Rocket and Balloon Experiments for University Students) jest edukacyjną inicjatywą Niemieckiej (DLR) i Szwedzkiej (SNSB) Agencji Kosmicznej realizowaną we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Dzięki niej studenci z krajów członkowskich i współpracujących z ESA (w tym także z Polski) mają możliwość realizacji swoich pomysłów na rakiecie (REXUS) bądź balonie (BEXUS).

(ESA)

Share.

Comments are closed.