Niemcy opracują nowy 4. człon Vegi?

0

Niemcy chcą opracować nowy czwarty człon rakiety Vega.

Jeszcze w tym samym dniu, w którym miał miejsce udany debiut nowej europejskiej lekkiej rakiety Vega, która wyniosła również polskiego pikosatelitę PW-Sat, szef niemieckiej agencji kosmicznej DLR otworzył negocjacje dotyczące projektu nowego 4. członu Vegi, który obecnie jest produkcji ukraińskiej. Jeśli ESA zgodzi się na niemiecki projekt, wszystkie człony nowej Vegi będą pochodziły z państw członkowskich agencji.

Enrico Saggese, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej (ISA), poinformował, że w poniedziałek Johann-Dietrich Woerner, dyrektor wykonawczy DLR, zaproponował mu przystąpienie Niemiec do programu Vega. Rola podmiotów nimieckich ogranicza się obecnie do produkcji układu kontroli położenia 4. członu (EADS Niemcy) i systemu telemetrii.

Niemcy są gotowe podjąć się zaprojektowania i produkcji ostatniego, ucieczkowego członu rakiety Vega. Obecny, o nazwie Attitude and Vernier Upper Module (AVUM), jest napędzany silnikiem RD-869, produkowanym przez ukraińskie zakłady Jużnoje. Za inne elementy członu odpowiada hiszpański EADS.

Według Stefano Bianchi, menadżera programu Vega, propozycja Niemiec może zostać rozważona na następnym spotkaniu ministrów, jeszcze w tym roku.

Zobacz też:

(SFN, DLR)

Share.

Comments are closed.