Pierwsze zdjęcia z Plejad

0

Satelita Pleiades wykonał pierwsze zdjęcia Ziemi z użyciem sensorów firmy e2v.

Francuski satelita obserwacji Ziemi Pleiades-1, należący do Centre National d’Etudes Spatiales (CNES), przesłał pierwsze zdjęcia wykonane kamerą z sensorami e2v. Pleiades-1 posiada kamery z dwoma rodzajami czujników e2V, do zdjęć panchromatycznych i wielospektralnych.

Instrument obserwacyjny został zbudowany przez Thales Alenia Space na zlecenie Astrium. Ma masę 200 kilogramów, a w jego ognisku światło zbiera pięć czujników e2V CCD98-50 (tryb panchromatyczny) i 5 czujników e2V AT71554. Pierwsze mają po 6000 pikseli i wykonują zdjęcia z rozdzielczością do 70 cm. Drugie mają po 1500 pikseli i zbierają światło w 4 pasmach.

Pleiades-1 trafił na orbitę 17 grudnia 2011. Kolejny statek ma trafić na orbitę na przełomie lat 2012 i 2013. Pleiades-1 to pierwszy z dwóch średnich, posiadających masę niespełna jednej tony, wojskowo-cywilnych satelitów obserwacji Ziemi. Został opracowany przez francuską agencję kosmiczną CNES i rząd Francji. Częściowe finansowanie misji zapewniły też Austria, Belgia, Hiszpania i Szwecja. Na podstawie osobnej umowy z francuskim ministerstwem obrony priorytet do danych wojskowych z satelity otrzymają Hiszpania i Włochy. Na podstawie umowy ORFEO Włochy i Francja wymieniają się satelitarnymi danymi na potrzeby obronności. Włochy dostarczają obrazy radarowe ze swojej konstelacji statków COSMO-SkyMed, a Francja zacznie właśnie dostarczać zdjęcia z satelitów Pleiades.

Zdjęcie San Francisco wykonane przez satelitę Pleiades-1 / Credits: CNESGłównym ładunkiem Pleiades-1 jest teleskop w układzie Korscha o średnicy zwierciadła głównego 64 cm. Zastosowane matryce CCD mają czułość 40 razy większą niż w cyfrowych aparatach fotograficznych. Zbudowany przez Astrium statek będzie dziennie wykonywał około 450 zdjęć z rozdzielczością do 70 centymetrów. CNES zapowiada, że dzięki obróbce cyfrowej rozdzielczość zdjęć będzie można zwiększyć do 50 cm.

e2v to brytyjska spółka giełdowa zajmująca się produkcją podzespołów elektronicznych i optoelektronicznych, w tym dla zastosowań kosmicznych.

Zobacz też:

(e2v)

Share.

Comments are closed.