Orion – nowości programu

0

Dzisiaj, 29 lutego 2012 roku, w Yuma w stanie Arizona ma dojść do testu spadochronów dla pojazdu Orion MPCV. Ponadto trwa budowa pierwszego lotnego egzemplarza nowego statku kosmicznego NASA, który najprawdopodobniej za dwa lata zostanie wysłany na krótką, bezzałogową misję…

Do przetestowania systemu trzech spadochronów – Capsule Parchute Assembly System (CPAS) zostanie użyty specjalny model imitujący docelową konstrukcję, czyli Orion PTV (Parachute Test Vehicle). Ma on zostać zrzucony z ładowni samolotu transportowego Boeing C-17 Globemaster III. Poprzedni eksperyment tego typu, który przeprowadzono w 2008 roku, zakończył się porażką. CPAS tzw. pierwszej generacji zawiódł, co doprowadziło do rozbicia egzemplarza PTV.

Tymczasem w Luizjanie trwa budowa pierwszego statku kosmicznego Orion MPCV (Orion Multi-Purpose Crew Vehicle) z prawdziwego zdarzenia. W maju obecnego roku kapsuła ma zostać przetransportowana do sąsiedniego stanu Floryda, gdzie mieści się port KSC (Kennedy Space Center). W mieszczącym się w Centrum Kosmicznym na przylądku Canaveral gmachu Operations and Checkout Building technicy i inżynierowie, do niedawna zaangażowani w zakończony już program wahadłowców STS, zajmą się dalszymi przygotowaniami pojazdu. Obecnie pracuje ich około 150-ciu, ale ostatecznie w 2012 roku ich liczba zwiększy się do 188. Zainstalują w kapsule MPCV różne systemy, w tym awionikę, komputery oraz osłonę termiczną w postaci tarczy ablacyjnej. Będą to prace przygotowujące pierwszego Oriona do dziewiczej misji, oznaczonej jako EFT-1 (Exploration Flight Test-1).

Bezzałogowy lot EFT-1 zostanie zrealizowany przy wykorzystaniu zakupionej od producenta (United Launch Alliance) rakiety Delta IV Heavy, która ma wystartować ze stanowiska LC (Launch Complex) nr 37. Celem lotu będzie przede wszystkim przetestowanie samej kapsuły. W misji nie zostanie wykorzystany moduł przyrządowy wyposażony m.in. w system napędowy, silniczki manewrowe i panele ogniw fotowoltaicznych – ten jest dopiero w fazie projektowej. Po wykonaniu dwóch obiegów Ziemi, kapsuła ma wtargnąć w atmosferę, a następnie osiąść miękko na powierzchni oceanu. Osiągnięte mają zostać orbity o wysokim apogeum, w celu sprawdzenia tarczy ablacyjnej przy symulacji powrotu z misji w głębokiej przestrzeni kosmicznej, dla których zresztą Orion jest budowany.

Kiedy dojdzie do realizacji EFT-1? Pierwotnie zaplanowana na lipiec 2013 roku, najprawdopodobniej nie odbędzie się przed wiosną 2014 roku, choć czasami pojawia się w mediach astronautycznych termin październik 2013. Jest to najwcześniejszy możliwy termin startu, który z pewnością w niedługim czasie się zdezaktualizuje, jak uczy nas historia Programu Orion. Jakie są dalsze plany NASA odnośnie lotnych testów MPCV? Być może już w 2016 roku może dojść do kolejnego sprawdzenia systemu ratowniczego LAS (Launch Abort System), tym razem przy wykorzystaniu rakiety nośnej, a właściwie specjalnie przystosowanego pocisku balistycznego AGM-118A Peacekeeper. Będzie tzw. ascent abort, czyli przerwanie wzlotu na orbitę okołoziemską.

Na rok 2017 planowany jest natomiast debiut docelowej rakiety (misja Exploration Mission-1) dla nowej strategii NASA, Flexible Path, w której Orion ma grać pierwsze skrzypce – SLS (Space Launch System). Potężny, projektowany obecnie nosiciel ma wynieść kompletny, acz bezzałogowy statek kosmiczny MPCV na trajektorię ku-księżycową, a po okrążeniu naszego naturalnego satelity kapsuła wróci na Ziemię. W kolejnej misji, przygotowywanej wstępnie na 2021 rok, ma wziąć już udział kilkuosobowa załoga. Pojawiają się jednak głosy, że pierwszy od 1972 roku lot amerykańskich astronautów w kierunku Księżyca może się odbyć wcześniej, nawet w 2018 roku, na który przypada 50-lecie inauguracyjnej załogowej wyprawy na orbitę Srebrnego Globu…

Tymczasem pojawiły się pierwsze problemy. Z ewentualnego udziału w budowie Oriona wycofują się państwa Starego Kontynentu. Rozważano bowiem koncepcję skonstruowania przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) modułu serwisowego dla MPCV’a. Miał on zostać skonstruowany na bazie tego, jaki obecnie z powodzeniem jest wykorzystywany w bezzałogowych statkach transportowych ATV (Automated Transfer Vehicle) w misjach logistycznych do ISS.

(Nasa Spaceflight, Spaceflight Now)

Comments are closed.