Pierwsze obrazy z sondy GRAIL

0

Jedna z dwóch amerykańskich bliźniaczych sond GRAIL, które krążą wokół Księżyca od kilkudziesięciu dni, zwróciła ostatnio materiał zdjęciowy ukazujący niewidoczne z Ziemi rejony Księżyca.

Obie sondy misji GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory) amerykańskiej agencji NASA, noszące od pewnego czasu nazwy Ebb i Flow, wyposażone są w zestawy kamer MoonKAM (Moon Knowledge Acquired by Middle school students), za pomocą których uczniowie szkół w Stanach Zjednoczonych mogą zlecać wykonanie materiału zdjęciowego, a następnie wykorzystać go do własnych badań.

Opublikowane materiały zostały wykonane w ramach testu zestawu MoonKAM sondy Ebb 19 stycznia w tym roku. Testy tego samego urządzenia na bliźniaczej sondzie Flow wykonane zostaną w późniejszym terminie.

{youtube}k3ZTSABoye8{/youtube}

Na powyższym materiale wideo widoczny jest biegun północy Księżyca w momencie gdy sonda kierowała się w kierunku przeciwległego bieguna. Jednym z ciekawszych szczegółów widocznych na prezentowanym materiale jest Morze Wschodnie (Mare Orientale), zajmujące centralną część krateru uderzeniowego o średnicy około 900 km.

Na końcu klipu widoczny jest nierówny teren, znajdujący się w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Na lewo od centralnej części obrazu widoczny jest krater Drygalski, o szerokości 149 km, który posiada w środku centralne wzniesienie. Krater wybity został dawno temu na skutek uderzenia komety lub asteroidy.

Bliźniacze sondy GRAIL weszły pomyślnie na orbitę okołoksiężycową na przełomie 31 grudnia – 1 stycznia półtora miesiąca temu. Noszące początkowo nazwy GRAIL-A i GRAIL-B sondy uzyskały na drodze konkursu nowe imiona zaproponowane przez grupę uczniów ze szkoły podstawowej Emily Dickinson z Bozeman (Montana, USA).

Misja GRAIL jest pierwszą planetarną misją agencji NASA, której celem jest udostępnienie dedykowanych instrumentów w całości zastosowaniom edukacyjnym. Przykładowo tysiące uczniów z amerykańskich szkół będzie miało szansę na wytypowanie interesującego ich obszaru na Księżycu i wysłanie propozycji jego sfotografowania do centrum operacyjnego MoonKAM na Uniwersytecie Stanu Kalifornia w San Diego. Zdjęcia po ich wykonaniu zostaną wysłane uczniom do analizy. Program MoonKAM prowadzony jest przez Sally Ride, pierwszą amerykańską astronautkę, która poleciała w kosmos.

Do udziału w projekcie zgłosiło się już ponad 2500 szkół ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze partie materiału dla beneficjentów zostaną wykonane w połowie marca 2012 roku. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do kształcenia się na naukowców czy inżynierów w przemyśle, nie tylko kosmicznym.

Wystrzelone we wrześniu 2011 roku sondy Ebb i Flow wykonują manewry korygujące ich orbity, aby z czasem osiągnąć orbitę bliską kołowej o wysokości 55 km nad powierzchnią Księżyca. Sondy, w czasie trwania naukowej części misji, będą prowadziły badania, mające dać odpowiedzi na pytania odnośnie natury Księżyca, a także ułatwić naukowcom lepsze zrozumienie procesu formowania się Ziemi oraz innych ciał skalistych w Układzie Słonecznym.

(NASA)

Zdjęcie obszaru południowego bieguna Księżyca wykonane przez sondę Ebb / Credits: NASA/Caltech-JPL

Comments are closed.