Vega VV01 – podsumowanie startu

0

Start nowej europejskiej rakiety Vega, który nastąpił 13 lutego 2012 roku, okazał się sukcesem. W tym artykule podsumowujemy dostępne informacje na temat tego lotu.

Nowa, mała europejska rakieta Vega była rozwijana od 1998 roku. Tradycyjnie dla różnych programów kosmicznych nazwa ma swoje rozwinięcie. Vega po włosku to „Vettore Europeo di Generazione Avanzata” (tłum: Europejska Zaawansowana Rakieta Nośna). Przywoływanie włoskiej nazwy jest całkowicie uzasadnione, gdyż to właśnie Włochy są większościowym udziałowcem prac nad rakietą, udział tego kraju to ok. 65%. Ponadto w programie uczestniczą Francja (15%), Hiszpania (6%), Belgia (5.63%), Holandia (3.5%), Szwajcaria (1.34%) i Szwecja (0.8%).

Celem budowy rakiety Vega było zapewnienie dostępu dla małych ładunków do niskich orbit wokółziemskich, łącznie z polarnymi. Warto tu zauważyć, że małe satelity w chwili obecnej są często wynoszone za pomocą dawnych rosyjskich rakiet balistycznych, które nie są już produkowane i niebawem będą musiały być wycofane ze służby (niektóre w połowie tej dekady). Zatem obecność Vegi w tym segmencie rakiet nośnych jest bardzo ważna.

Jeszcze kilka miesięcy temu start pierwszego egzemplarza Vegi planowano na 9 lutego 2012. W dniu 2 lutego zadecydowano o opóźnieniu startu tej rakiety do 13 lutego. Start tego egzemplarza Vegi to bardzo ważne wydarzenie z polskiej perspektywy, gdyż pierwszy polski satelita studencki, PW-Sat, otrzymał miejsce na pokładzie tej rakiety.

Do startu doszło 13 lutego o godzinie 11:00 CET, na początku okienka startowego. Start przebiegł prawidłowo – wszystkie człony rakiety pracowały zgodnie z założeniami lub nawet przekraczając wcześniej zakładane charakterystyki. Poniżej prezentujemy zapis z kamer umieszczonych na pokładzie rakiety Vega. Start przebiegł prawidłowo, choć moment około 4 minuty nagrania, tuż po separacji członów, prawdopodobnie jest już dokładnie analizowany przez inżynierów pracujących przy tej rakiecie. We wspomnianym momencie odrzucony człon przez chwilę zbliża się do rakiety Vega, co stwarza pewne ryzyko kolizji. Nie tak dawno temu, podczas trzeciego lotu rakiety Falcon 1 w sierpniu 2008 roku doszło do kolizji pomiędzy stopniami i w konsekwencji utracono rakietę. W przypadku Vegi nie doszło do kolizji pomiędzy stopniami.

{youtube}X31QHj_zc8o{/youtube}
Nagranie z pokładu rakiety Vega – 13 lutego 2012. W momencie 4:35 nagrania widać uwalniane CubeSaty. / Credits – Włoska Agencja Kosmiczna ASI,

Z dostępnych informacji wynika, że wszystkie człony na paliwo stałe przekroczyły swoimi osiągami zakładane parametry lotu, w rezultacie ostatni stopień AVUM działał z mniejszym ciągiem, by skompensować pracę trzech pierwszych stopni Vegi. Jest to dobry znak na przyszłość, gdyż rakieta Vega wykazała elastyczność co do możliwości wynoszenia ładunków. Ponadto stopień AVUM doprowadził satelitę LARES do wymaganej orbity z dokładnością do kilku metrów – według założeń przed lotem za sukces traktowano by precyzję rzędu 20 km. Jeśli taka precyzja AVUM jest rzeczywiście możliwością techniczną, a nie jedynie “przypadkiem”, to Vega może stać się liderem na rynku precyzyjnego umieszczania satelitów na orbicie (ważne np. dla satelitów obserwacji Ziemi).

Kiedy nastąpi kolejny start rakiety Vega? Na początku stycznia, dyrektor generalny ESA zapowiedział, że możliwy jest start Vegi jeszcze pod koniec tego roku. Jest to jednak zależne od przygotowania i przeprowadzenia pozostałych tegorocznych lotów rakiet Ariane 5 i Sojuz – gdzie może dojść do opóźnień. Zatem prawdopodobnie lot VV02 Vegi nastąpi w pierwszej połowie 2013 roku.

Warto tu dodać, że pierwszy polski satelita studencki – PW-Sat – został prawidłowo umieszczony na orbicie około 70 minut pod starcie rakiety Vega i nadaje sygnały.

Aktualizacja, 18 lutego godzina 15:30 CET – wg. Macieja Urbanowicza na powyższym filmie w momencie 04:35 widać uwolnienie PW-Sata. Wynika to z terminów uwolnienia CubeSatów z zasobników P-POD.

(ESA, ASI, PFA)

Share.

Comments are closed.