Zmarła astronautka Janice Voss

0

W wieku 55 lat zmarła amerykańska astronautka Janice Elaine Voss. Brała udział w pięciu lotach wahadłowców.

7 lutego Voss przegrała walkę z rakiem. W przestrzeni kosmicznej spędziła 49 dni. Była także pierwszą kobietą, która odbyła pięć lotów na orbitę okołoziemską.

Kiedy wybrana została do korpusu astronautów NASA w 1990 roku, posiadała już podwójny tytuł doktora (z aeronautyki oraz astronautyki). Miała również doświadczenie pracy w Orbital Spaces Corporation przy stopniu rakietowym Transfer Orbit Stage użytym m.in. przy starcie sondy Mars Observer oraz Advanced Communications Technology Satellite.

Brała udział w następujących misjach wahadłowców: STS-57 (eksperymenty w module Spacehab), STS-63 (zbliżenie do stacji Mir), STS-83 oraz 94 (misja naukowa, zrealizowana dwa razy z powodu problemu z ogniwem paliwowym promu na początku misji numer 83) oraz STS-99 (utworzenie mapy topograficznej Ziemi).

W latach 2004-2007 pracowała w centrum NASA w Ames, kierując programem naukowym misji Kepler. Od czasu startu w 2009 roku satelita wykrył ponad 2000 kandydatów na egzoplanety, zaś istnienie 61 zostało już potwierdzone (stan na 17 lutego 2012). W ostatnich latach życia Voss pracowała jako astronauta-manager w dziale ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w JSC.

(NASA)

Share.

Comments are closed.