JAXA ogłasza konkurs badań nad próbkami asteroidy

0

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) ogłosiła konkurs dla zagranicznych naukowców nad badaniami próbek zebranych przez sondę Hayabusa z asteroidy Itokawa. Termin składania wniosków mija 7 marca 2012.

We wniosku należy przedstawić szczegółowy program badań oraz wykazać, że jest się zdolnym do ich przeprowadzenia na mikroskopijnych próbkach. Zgłoszenia będą rozpatrywane przez międzynarodowy zespół ekspertów. Naukowcy, których wnioski zostaną zaakceptowane, będą mogli przeprowadzić badania indywidualnie lub w zespołach.

Harmonogram konkursu:
7 marca 2012 15:00 (UTC) – termin składania wniosków
połowa maja 2012 – ogłoszenie wyników

Wystrzelona w 2003 roku Hayabusa była pierwszą sondą której udało się zebrać i dostarczyć próbki asteroidy. W listopadzie 2005 Hayabusa wylądowała na powierzchni Itokawy. W czasie trwania misji wystąpiło wiele problemów, spowodowanych m.in. potężną eksplozją na Słońcu, która uszkodziła fotoogniwa słoneczne sondy i poważnie ograniczyła ilość dostępnej na pokładzie energii elektrycznej. Spowodowało to konieczność redukcji ciągu silnika jonowego, co z kolei przełożyło się na zwiększenie długości trwania misji. Ostatecznie kapsuła powrotna razem z próbkami wróciła na Ziemię w czerwcu 2010 roku. Naukowcy szacują że próbki zawierają ponad 1500 cząsteczek pyłu, z czego dopiero 200 największych zostało sklasyfikowanych, a kolejnych 60 przekazano zewnętrznym instytucjom.

“1st International Announcement of Opportunity for HAYABUSA Sample Investigation” został ogłoszony w związku z ogromnym zainteresowaniem światowego środowiska naukowego wynikami misji Hayabusa. Planowane są kolejne edycje konkursu. Niedawno JAXA zatwierdziła misję Hayabusa 2.

Przydatne linki:
Strona konkursu
Rejestracja i dokumenty
List towarzyszący
Informacja na stronie JAXA

(JAXA)

Share.

Comments are closed.