REXUS 13/14: Żagiel do deorbitacji satelitów

0

Waga problemu śmieci kosmicznych (Space Debris) akcentowana przez całe środowisko astronautyczne od pewnego czasu wyraźnie przekłada się na liczbę studenckich eksperymentów powiązanych z tą dziedziną.

Na Uniwersytecie RWTH Aachen w Niemczech studencki zespół Space Sailors rozwija nowy mechanizm EDOD (Experimental Deployment Of a Dragsail), który będzie służył do otwierania żagla kosmicznego o powierzchni 5m2. Teoretyczne obliczenia dowodzą, że przy użyciu żagla o tej powierzchni czas deorbitacji 4 kilogramowego satelity umieszczonego na 800 kilometrowej orbicie spadnie do 7,5 roku.

Demonstrator mechanizmu EDOD bierze udział w trwającej kampanii REXUS 13/14, która umożliwia wystrzelenie studenckich eksperymentów na rakiecie sondującej. Dzięki udziale w REXUSie, demonstrator będzie mógł zostać przetestowany pod kątem krótkiego funkcjonowania w mikrograwitacji oraz odporności na przyśpieszenia i drgania podczas startu.

W czasie misji zespół Space Sailors chce między innymi przetestować system rejestracji za pomocą kamer i zarejestrować działanie mechanizmu otwierającego żagiel. Następnie przy użyciu techniki fotogrametrii zostanie odtworzona jego kinematyka. Pozwoli to na późniejsze usprawnienie mechanizmu otwierającego. Natomiast w tej misji sam żegiel nie będzie zainstalowany.

Warto zwrócić uwagę na podejście niemieckiego zespołu do budowy eksperymentu na kampanię REXUS/BEXUS. W tego typu kampaniach powszechnym zjawiskiem są zbyt ambitne cele i za duży zakres studenckich projektów. Są to najczęstsze powody późniejszych niepowodzeń. Natomiast działania Space Sailors wyglądają od samego początku na bardzo przemyślane:

  1. Eksperyment wiąże się z jedną z najbardziej obecnie popularnych dziedzin – space debris, co zwiększa jego szansę wyboru do udziału w kampanii.
  2. Opiera się na poprzednio przeprowadzonych analizach deorbitacji i stworzonym wcześniej na Uniwersytecie RWTH Aachen urządzeniu. Dzięki temu zespół ma odpowiednie wsparcie merytoryczne z uczelni, pracuje nad mechanizmem, który już działa, który nie jest budowane pod presją czasu i który zespół już po części zna.
  3. Jego celem jest usprawnienie jednego z podzespołów tego urządzenia, co znacznie zmniejsza zakres prac – wymaganą liczbę osób, czas, fundusze i zależności organizacyjne.

REXUS/BEXUS to program realizowany przez niemiecką (DLR), szwedzką (SNSB) oraz europejską (ESA) agencję kosmiczną. Umożliwia studenckim zespołom umieszczenie swoich eksperymentów na balonie stratosferycznym (BEXUS) bądź wystrzelenie na rakiecie sondującej (REXUS). Kampania jest dostępna dla studentów z Polski.

Strona projektu: Space Sailors

(Space Sailors, ESA)

Podstawowy model eksperymentu. Szczególnie widoczne cztery ramiona usztywniające żagiel oraz kamery rejestrujące./ Credits: Space Sailors

Wstępny model eksperymentu, wykonany przy użyciu oprogramowania CATIA/Credits: Space Sailors

Wstępny model eksperymentu, wykonany przy użyciu oprogramowania CATIA/Credits: Space Sailors

Share.

Comments are closed.