Masat-1 – CubeSat z Węgier

0

Na pokładzie nowej rakiety Vega, oprócz PW-Sata, znajduje się jeszcze kilka innych małych satelitów w standardzie CubeSat. W tym artykule opisujemy węgierskiego CubeSata o nazwie Masat-1.

Masat-1 to węgierski CubeSat, który w tej chwili znajduje się wewnątrz jednego z trzech zasobników P-POD, zainstalowanych na nowej europejskiej rakiety Vega. Jest to jeden z siedmiu zminiaturyzowanych satelitów CubeSat, jakie zostaną wyniesione przez tę rakietę. Start pierwszej rakiety Vega planowany jest na 9 lutego 2012 roku, pomiędzy godziną 11:00 a 13:00 CET. Jeśli wszystko się powiedzie, to dzięki Masatowi-1 Węgry dokonają swojego kosmicznego debiutu, umieszczając po raz pierwszy w pełni zbudowanego węgierskiego satelitę na orbicie.

Pomysł budowy Masata-1 narodził się pod koniec 2007 roku, podczas pierwszej polsko-węgierskiej studenckiej konferencji kosmicznej, która odbyła się w Budapeszcie. Wówczas węgierscy studenci z Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie, zapoznali się z dotychczasowymi wynikami prac przy PW-Sacie, który w ten sposób posłużył jako inspiracja do rozpoczęcia własnego projektu. W kolejnych czterech latach, zespołowi studentów z tej uczelni udało się zaprojektować, zbudować i przetestować Masata-1 oraz uzyskać miejsce na pokładzie rakiety Vega.

Masat-1 jest standardu 1U, czyli rozmiarów 10x10x11,3 cm. Masa Masata-1 jest mniejsza od jednego kilograma. Główne cele Masata-1 są edukacyjne – związane z zapoznaniem studentów z inżynieryjnymi zagadnieniami projektu satelitarnego. Podobnie jak w przypadku PW-Sata, na Masacie-1 studenci mają zdobyć potrzebną wiedzę i doświadczenie, które potem będzie przydatne w innych, bardziej ambitnych programach z sektora kosmicznego. Ponadto, każdy subsystem Masata-1 jest także eksperymentem lub demonstratorem technologii we własnym zakresie – zastosowano rozwiązania redundatne, które mają zminimalizować ryzyko poważniejszej awarii satelity na orbicie.

Projekty takie jak Masat-1 wyraźnie pokazują, że pewne formy technologii satelitarnych są już szeroko dostępne i w zasięgu możliwości zespołów studenckich. Na podstawie takich projektów kształcą się przyszli specjaliści – bardzo potrzebni w sektorze kosmicznym.

Jeden z pozostałych CubeSatów, który poleci na pokładzie rakiety Vega to rumuński Goliat.

(ESA)

Zespół Masata-1 przy stacji naziemnej w Budapeszcie / Credits - Dávid Czifra, Masat-1

Share.

Comments are closed.