USAF porzuciły projekt DWSS

0

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych anulowały projekt Defence Weather Satellite System, następcy DMSP.

Zgodnie z decyzją Kongresu Stanów Zjednocznych, USAF wstrzymały pracę nad projektem Defence Weather Satellite System, który miał być następcą satelitów DMSP, okołobiegunowych satelitów pogodowych o przeznaczeniu militarnym.

Korzenie programu sięgają roku 1994, gdy administracja prezydenta Clintona starała się połączyć cywilny (prowadzony przez NOAA) i wojskowy (Departamentu Obrony) program satelitów pogodowych. Jeden program NPOESS (National Polar-Orbiting Environmental Satellite System) z satelitami z nowoczesnymi przyrządami spełniającymi wymagania wojska (obecne satelity Defence Meteorological Satellite Program, DMSP) i cywilów (Polar Operational Environmental System, POES) miał przynieść duże oszczędności.

Satelita NPP - wizualizacja / Credits: NASA - domena publicznaJednak zeswatanie satelitów wojskowych i cywilnych skończyło się niepowodzeniem. Po latach prac i wydaniu 15 miliardów USD (całego budżetu jaki miał spożytkować projekt w trakcie swojego trwania, prawie równy kosztowi 5 łazików marsjańskich Curiosity!), okazało się, że wymagania cywilne i wojskowe są tak różne, iż nie dadzą się pogodzić. Administracja Obamy anulowała program NPOESS w 2010 roku.

Na powrót rozdzielone programy cywilne i wojskowe wróciły w swoje pierwotne tory. NOAA nawiązała współpracę z NASA otwierając program Joint Polar Satellite System (JPSS), a Pentagon rozpoczął prace nad Defence Weather Satellite System.

NASA i NOAA wykorzystały zbudowany już prototyp NPOESS, nazwany NPP, który został pomyślnie wystrzelony w kosmos 28 października 2011. Firma Ball Aerospace & Technologies otrzymała jeszcze we wrześniu 2010 kontrakt na budowę satelity Joint Polar Satellite System 1 (JPSS-1), który jest w zasadzie kopią NPP. NOAA musiała wystrzelić NPP działając pod presją czasu, gdyż musiała zapewnić ciągłość obserwacji prowadzonych przez starzejącą się flotę własnych satelitów. Następcy POES zostaną wystrzeloni dopiero za kilka lat.

Wojsko USA ma zaś jeszcze zapas czasu. Na Ziemi magazynowane są dwa nieużywane statki DMSP, które można wynieść na orbitę w razie potrzeby zastąpienia któregoś z obecnych satelitów. Jednak decyzje Kongresu, wyrażone w ustawach Fiscal Year 2012 National Defense Authorization Act i Fiscal Year Consolidated Appropriations Act, anulujące program DWSS na pewno Siłom Powietrznym USA w niczym nie pomogą. USAF zawiadomiły głównego wykonawcę umowy o DWSS o konieczności wstrzymania prac.

Przyszłość amerykańskich wojskowych satelitów meteorologicznych pozostaje więc otwarta.

(USAF)
Zgodnie z decyzją Kongresu,

Comments are closed.