Amerykański SoloHI poleci na sondzie ESA

0

Przyrząd SoloHI znajdzie się na pokładzie sondy Solar Orbiter, zdecydowała ESA.

Instrument naukowy Solar Orbiter Heliospheric Imager (SoloHI) stanie się częścią sondy Europejskiej Agencji Kosmicznej Solar Orbiter.

Misja Solar Orbiter została wybrana przez ESA jako pierwsza do realizacji w cyklu Cosmic Vision. Decyzja ESA pozwala NASA na przystąpienie do dalszego etapu opracowywania instrumentu – przygotowania wstępnego projektu i zakończeniu fazy badań technologicznych.

Solar Orbiter ma prowadzić obserwacje Słońca z odległości mniejszej niż jakakolwiek inna misja kosmiczna do tej pory. Start planowany jest na rok 2017 amerykańską rakietą nośną.

Zaproponowany przez Naval Research Laboratory przyrząd jest teleskopem optycznym, podobnym do tych jakie znalazły się na pokładzie sond STEREO. Główną różnicą jest dostosowanie SoloHI do większego strumienia światła i promieniowania w jakim przyjdzie mu pracować. SoloHI będzie prowadził obserwacje koronalnych wyrzutów materii i pogody kosmicznej. Sercem przyrządu jest matryca CMOS o wymiarach 4096×4096 pikseli. Będzie to pierwszy tak duży sensor typu Advanced Pixel Sensor w kosmosie.

Dzięki dużemu polu widzenia obserwacje SoloHI pozwolą połączyć obserwacje optyczne z pomiarami in-situ plazmy wykonywanymi przez statek. Okres orbity sondy będzie wynosił 150 dni, a jej tor będzie przebiegał między orbitami Merkurego i Wenus. Z wykorzystaniem asysty grawitacyjnej tej ostatniej, nachylenie orbity Solar Orbtera zostanie zwiększone do 35 stopni.

Warto przypomnieć, że misja SO będzie miała również polski akcent. Centrum Badań Kosmicznych PAN odpowiada bowiem za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

Zobacz też:

 

 

(NRL)

Comments are closed.