Opracowano antenę dla SMAP-a

0

Firma Astro Aerospace ukończyła przegląd CDR konstrukcji anteny radiowej satelity SMAP.

Astro Aerospace, spółka należąca do Northrop Grumman, poinformowała, że w połowie grudnia pomyślnie zakończyła przegląd CDR (Critical Design Review) zespołu antenowego satelity NASA Soil Moisture Active Passive (SMAP).

Przegląd miał miejsce 13 i 14 grudnia, a jego pozytywne zakończenie oznacza akceptację zaproponowanego rozwiązania i możliwość jego dalszego wdrażania. Zespół anteny reflektorowej (reflector boom assembly, RBA) satelity SMAP to defacto jej “serce”. SMAP będzie za pomocą radaru pasma L mierzyć wilgotność gleby, podobnie jak do obecnie robi to satelita SMOS Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej projekt oparty jest w głównej mierze o satelitę Hydros, anulowanego w 2005 roku. Astro Aerospace otrzymało kontrakt na budowę RBA w 2009 roku. Sam satelita jest przygotowywany przez Jet Propulsion Laboratory, część NASA.

Badania jakie będzie prowadził SMAP pomogą lepiej zrozumieć obieg wody, energii i węgla w przyrodzie, co przełoży się na dokładniejsze modele pogodowe i klimatyczne. Umożliwi też lepsze przewidywanie możliwości wystąpienia powodzi i susz. SMAP będzie kontynuował pomiary prowadzone przez SMOS, jednak w odróżnieniu od nigo SMAP będzie dokonywał pomiarów mieszaną metodą aktywno-pasywną (SMOS tylko pasywną).

Satelita SMAP będzie okrążał Ziemię po orbicie heliosynchronicznej o wysokości 680 kilometrów. Równik będzie przekraczał o 6 i 18 czasu lokalnego. Głównymi przyrządami statku będzie wspomniany radar pasma L oraz radiowysokościomierz, pracujący również w paśmie L i współdzielący z radarem układ nadawczy. Radar będzie korzystał z anteny reflektorowej AstroMesh. Cechą charakterystyczna tej anteny będzie obrotowa czasza. Jej ruch, 14,6 obrotu na minutę, spowoduje, że efektywne pole widzenia anteny będzie wynosiło 40o, co przekłada się na zbieranie danych z pasma powierzchni Ziemi o szerokości 1000 kilometrów. Dzięki temu satelita będzie mógł w ciągu 2-3 dni zebrać dane dotyczące wilgotności na całej kuli ziemskiej.

Zastosowana antena, to nowa antena AM-Lite (możliwa do produkcji w średnicach 3 do 8 metrów), wspomnianej serii AstroMesh. W satelicie SMAP będzie miała 6 metrów średnicy i masę jedynych 65 kilogramów. Cały statek ma mieć masę 524 kg (wraz z paliwem). Start rakietą Taurus przewidywany jest na 2014 rok.

Astro Aerospace do tej pory dostarczył 7 anten typu AstroMesh, o średnicach od 9 do 12,25 metra. Wszystkie bezproblemowo rozłożyły się będąc już na orbicie i działają bez zarzutu.

Więcej o misji SMAP:

(SPX)

Comments are closed.