Rosja: projekty kosmiczne zabezpieczone do 2016

0

Rosyjski rząd zabezpieczył finansowo program badań kosmicznych do 2016 roku.

Rząd Rosji w pełni zabezpieczył finansowo kosmiczne projekty badawcze do 2016 roku, w tym dwie misje księżycowe, przekazał we wtorek szef Zakładów im. Ławoczkina Wiktor Chartow. “Wszystkie projekty planowane na lata 2015-2016 są racjonalnie dofinansowane, z jasno wyznaczonymi datami zakończenia”.

Do 2016 roku Rosja ma zamiar wystrzelić dwie misje do Księżyca, jedną do Wenus oraz wynieść kilka satelitów naukowych. Chartow powiedział także, że Rosja będzie współpracowała z ESA w ramach wspólnych misji na Marsa w 2016 i 2018 roku, na Jowisza, i na asteroidę Apophis. W stosunku do tej ostatniej pojawiły się pomysły, aby wystrzelić na nią nadajnik radiowy, który pomógłby wyznaczyć dokładnie tor lotu asteroidy i lepiej ocenić prawdopodobieństwo kolizji z Ziemią.

Dyrektor Zakładów im. Ławoczkina nawiązał również do nieudanej misji Fobos-Grunt. Przyznał, że fiasko misji rzutuje na przygotowania innych planowanych ekspedycji, jednak Rosja planuje ją powtórzyć. “Nie mamy innego wyjścia. Rosja musi wypełnić zadania, które sama sobie postawiła”, cytuje Chartowa agencja Interfax.

(Interfax, Roskosmos)

Comments are closed.