Opportunity gotowy na marsjańską zimę

0

Łazik “Opportunity” zajął pozycję, w której spędzi nadchodzącą marsjańską zimę.

Łazik NASA “Opportunity” znajduje się w pobliżu krawędzi krateru Endeavour, na północnym skraju Cape York. Ponieważ nad południową półkulę Marsa nadciąga zima, kontrolerzy misji umieścili łazik w pozycji w której będzie łatwiej znieść mu długotrwałe pogorszenie się pogody, a zwłaszcza niedobór światła słonecznego. Aby poprawić bilans energetyczny łazika został on umieszczony w pozycji pochylonej o ok. 15o w kierunku północnym, co zwiększy kąt padania światła na panele ogniw słonecznych.

17 grudnia (sol 2808) w napędzie prawego przedniego koła pojawił się prąd o anormalnie wysokim natężeniu. W trakcie sol 2810 i 2812 przeprowadzono badania diagnostyczne, które doprowadziły do wniosku, że koło i mechanizm napędowy działają poprawnie i przyczyną jest normalna interakcja napędu z podłożem. 26 grudnia łazik wykonał 20 centymetrową jazdę wstecz w celach diagnostycznych.

Tego samego dnia robot zajął pozycję dogodną do przezimowania, pochylając się w stosunku do gruntu w sposób wspomniany wyżej. Planowane teraz są pomiary inżynieryjne w celu określenia czy pozycja łazika pozwoli na przeprowadzenie badań in-situ w trakcie miesięcy zimowych. Z początkiem nowego roku “Opportunity” przeprowadzi również kampanię pomiarową z użyciem efektu Dopplera fal radiowych.

W dniu 27 grudnia (sol 2817) panele ogniw słonecznych wytwarzały 290 watów energii elektrycznej. Tau atmosfery wynosiło 0,685, a współczynnik zapylenia paneli wynosił 0,475. Odległościomierz łazika wskazywał 34361,37 metra.

(NASA)

Comments are closed.