Start rakiety Sojuz-U ze statkiem Progress 46P

0

W dniu dzisiejszym, tuż północy czasu polskiego z kazachskiego kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta Sojuz-U z rosyjskim statkiem transportowym Progress 46P w ładowni. Start przebiegł pomyślnie.

Rakieta Sojuz-U wystartowała ze stanowiska 1/5 o godzinie 00:06 CET. Warunki pogodowe sprzyjały – temperatura wynosiła -15oC, a dzięki bezchmurnemu niebu rakieta była widoczna przez dłuższą chwilę podczas wzlotu. Tym samym Rosja przeprowadziła pierwszy z zaplanowanych na ten rok pięciu startów statków z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

9 minut po opuszczeniu stanowiska startowego na nominalnej orbicie umieszczony został statek transportowy Progress 46P (M-14M), który następnie planowo rozłożył swoje panele słoneczne oraz anteny komunikacyjne. W przedziale ciśnieniowym statku znajduje się blisko 3 tony ładunków, w tym paliwo, woda, tlen, rzeczy dla Ekspedycji 30. na Stacji ISS.

Przez najbliższe dwa dni Progress 46P będzie „doganiał” Stację ISS, dzięki przeprowadzaniu odpaleń ze swoich silników manewrowych. Operacja cumowania powinna mieć miejsce w sobotę o godzinie 1:08 CET. Statek podłączy się do modułu Pirs, który był do poniedziałku okupowany przez inny statek Progress.

Progress 46 P pozostanie zacumowany do Stacji ISS do kwietnia. Kolejne rosyjskie misje zaopatrzeniowe będą miały miejsce w kwietniu, lipcu, październiku i grudniu.

Schemat ukazując miejsce zacumowania statku Progress 46P. Do operacji cumowania dojdzie w sobotę o godzinie 1:08 CET / Credits: NASA

Comments are closed.