Misja stratosferyczna konstrukcji Tandem

0

W październiku 2011 roku amerykańska firma JP Aerospace przeprowadziła stratosferyczny test konstrukcji Tandem, złożonej z dwóch balonów i zestawu silniczków manewrowych. Tandem osiągnął wysokość prawie 29 km i przeprowadził na tej wysokości udany test orientacji pojazdu. Jest to wynik o prawie 6,5 kilometra lepszy od poprzedniego rekordu.

Misje balonowe w różnej postaci to prosta i relatywnie tania platforma do różnego rodzaju testów – np. technologii, koncepcji czy operacji. Koszt przeprowadzenia takiej wyprawy jest kilka nawet rzędów wielkości niższy niż w przypadku misji suborbitalnych lub orbitalnych i pozwala na zdobycie cennych informacji, np. na wstępnym etapie trwania projektu.

W październiku 2011 roku amerykańska firma JP Aerospace dokonała testu konstrukcji Tandem. Ta konstrukcja składała się z dwóch dostępnych na rynku balonów stratosferycznych oraz podłużnej platformy, na której zainstalowano zestaw dwóch elektrycznych silniczków manewrowych. Każdy z silniczków miał doczepione śmigła o średnicy około 180 centymetrów.

W misji, którą przeprowadzono 22 października 2011 roku, Tandem osiągnął wysokość prawie 29 kilometrów, na której nastąpiła udana seria testów orientacji pojazdu. Jest to wynik o prawie 6,5 kilometra lepszy od poprzedniego rekordu testu orientacji. Po rozerwaniu jednego z balonów i odcięciu drugiego nastąpił bezpieczny powrót na Ziemię z wykorzystaniem pięciu spadochronów. Poniższe nagranie prezentuje część testów z opisywanego lotu.

{youtube}ELwvh9vLJfw{/youtube}
Test pojazdu Tandem – 22 października 2011 / Credits – JP Aerospace,

Koszt przeprowadzenia tego lotu, łącznie z wykonaniem i wcześniejszym przetestowaniem platformy, wyniósł zaledwie 30 tysięcy dolarów na przestrzeni pięciu lat prac. Jest to bardzo niski koszt, wyraźnie pokazujący, że misje balonowe są przykładem próby redukcji kosztów testów technologii kosmicznych i wysokościowych.

(JP Aerospace)

Comments are closed.