Styczeń 2012 – postęp prac przy misji ScopeDome Hevelius 2

0

Trwają prace przy misji ScopeDome Hevelius 2. W tej chwili większość prac koncentruje się na komputerze pokładowym oraz systemie komunikacji.

Od czasu odwołania startu misji ScopeDome Hevelius 2 (19 listopada 2011) trwa diagnostyka sprzętu. Prace koncentrują się na zwiększeniu stabilności pracy komputera pokładowego i wymianie danych z systemem komunikacji za pomocą APRS. Niebawem dojdzie do ponownych testów komputera pokładowego i symulacji lotu balonu.

Poprawne działanie komputera pokładowego dla misji ScopeDome Hevelius 2 ma tutaj ogromne znaczenie, gdyż w odróżnieniu od wielu innych misji, ten komputer pokładowy jest odpowiedzialny za dodatkowe czynności. Przykładowo, komputer pokładowy steruje dedykowanym systemem odcinania linki do balonu, który ma się włączyć po określonym upływie czasu lub po przekroczeniu zapisanej wcześnie odległości od punktu startu. Dzięki temu ograniczamy element ryzyka – gdyż obie wartości mogą być ustalone zgodnie z najnowszą prognozą pogody, także uwzględniającej wpływ jet streamu (jeśli taki jest w danej chwili) na lot balonu.

W tej chwili nie została jeszcze wyznaczona data startu misji ScopeDome Hevelius 2. Data zostanie wyznaczona po pomyślnym przebiegu testów komputera pokładowego i systemu komunikacji.

Comments are closed.