Pomyślny start Delty 4 z WGS-4

0

W dniu wczorajszym o godzinie 1:38 CET nastąpił pomyślny start rakiety Delta 4 z portu kosmicznego na Florydzie. W ładowni wyniesiony został na supersynchroniczną orbitę amerykański wojskowy satelita WGS-4.

Tego samego dnia producent satelity – koncern Boeing, otrzymał sygnały o pełnej sprawności jednostki, która wykonywać będzie zadania dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. WGS-4 (Widebnd Global SATCOM) jest pierwszym satelitą z drugiej serii tych statków komunikacyjnych (Block II).

{youtube}7yUCX-Qs_IE{/youtube}
Zapis start rakiety Delta 4 z satelitą WGS-4 / Credits: youtube.com, Ronsmytheiii

Pierwsze sygnały z satelity napłynęły na Ziemię 58 minut po starcie. Przez najbliższy czas trwać będą manewry orbitalne oraz dedykowane testy, które określą zdatność jednostki do przeprowadzania działań, polegających w dużym skrócie na zapewnieniu łączności siłom militarnym USA na Bliskim Wschodzie (pomocne będą m.in. przy kontrolowaniu misji bezzałogowych dronów).

WGS-4 będzie umieszczony na geosynchronicznej orbicie Ziemi, dołączając do starszych jednostek – WGS-1 (umieszczonym nad Oceanem Spokojnym z kwietniu 2008 r.), WGS-2 (włączonym do służby nad Bliskim Wschodem w sierpniu 2009 r.), oraz WGS-3, który zawieszony jest nad Oceanem Atlantyckim od czerwca 2010 r. Wspólnie satelity WGS mają zapewnić sprawny i szybki proces komunikacyjny dla sił Stanów Zjednoczonych oraz sojuszników.

Satelity serii Block II zostały udoskonalone o pewne systemy, takie jak np. zmodernizowane systemy nadawania, umożliwiające przesył danych (zdjęć) z prędkością trzykrotnie większą, niż miało to miejsce w starszej wersji. Wszystkie satelity WGS zbudowane zostały na sprawdzonej platformie 702HP koncernu Boeing, która wyposażona została w wysoce wydajny silnik jonowy, rozkładane radiatory czy panele słoneczne nowej generacji (oparte na związku arsenku galu), mogące zasilać większe ładunki specjalnego przeznaczenia.

(Boeing)

Comments are closed.