Dziewiętnastego stycznia na Słońcu doszło do wyjątkowego rozbłysku o maksymalnej mocy M3.2. Rozbłysk trwał znacznie dłużej od większości innych ostatnio zarejestrowanych i towarzyszył mu duży koronalny wyrzut masy, skierowany ku Ziemi. Szansa na zorze polarne widoczne z Ziemi?
Od kilku dni na Słońcu obserwujemy aktywne obszary 1401 i 1402, które w tej chwili przebywają w okolicy środka tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Te dwa obszary generują rozbłyski dolnych stanów klasy M, z których przynajmniej dwa były dość długotrwałe.
Dziewiętnastego stycznia grupa 1402 wygenerowała dość rzadko spotykany bardzo długotrwały rozbłysk słoneczny klasy M. Maksymalna faza rozbłysku wydarzyła się około godziny 17:00 CET (moc – M3.2) a sam rozbłysk trwał kilka lub kilkanaście godzin, w zależności od ustalenia początkowych i końcowych poziomów promieniowania na krótkich falach X. Przykładowo, jeśli uznać za początek rozbłysku przekroczenie granicy pomiędzy klasą B a C, to rozbłysk rozpoczął się tuż przed godziną 14:00 CET a zakończył tuż przed godziną 04:00 CET (20.10.2012), czyli trwał ponad 12 godzin. Poniższe nagranie prezentuje opisywany rozbłysk klasy M3.2 z dnia 19 stycznia 2012.
{youtube}E5e9WRPr5yQ{/youtube}
Rozbłysk klasy M3.2 – 19 stycznia 2012 / Credits – NASA, SDO, GeeMackVideo
Ten rozbłysk wygenerował całkiem rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME), skierowany głównie nieco ponad Ziemię. Jest jednak bardzo możliwe, że przynajmniej część materii podążą dokładnie w kierunku naszej planety. Jutro (21.01.2012) w godzinach wieczornych (około 23:30 CET ± 7 godzin) wybita materia powinna zderzyć się z ziemską magnetosferą, generując bardziej rozbudowane zorze polarne. W tym przypadku jest dość możliwe, że zorze polarne będą widoczne także z Polski.
{youtube}rCBtABOddTs{/youtube}
Nagranie z sondy STEREO-Behind, obserwującej Słońce pod kątem 100 stopni względem Ziemi (“za” naszą planetą w ruchu orbitalnym). Na nagraniu widać CME, która w większości porusza się “ponad” płaszczyzną orbity Ziemi, jednak część porusza się ku naszej planecie. / Credits – NASA, STEREO, NPSci
Jest to pierwsza poważniejsza szansa na obserwacje zórz polarnych z terenów Polski w 2012 roku. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się już za około 40 godzin.
Aktywność słoneczna oraz zorze polarne są stale monitorowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.