Wrak wycieczkowca Costa Concordia widziany z orbity

0

Digital Globe sfotografował wrak statku pasażerskiego “Costa Concordia”, który 13 stycznia 2012 roku uderzył o skały u brzegów włoskiej wyspy Isola del Giglio.

Trzynastego stycznia 2012 roku “Costa Concordia” uderzyła o skały u brzegów włoskiej wyspy Isola del Giglio. W wyniku uderzenia o skały doszło do znacznego przechyłu wycieczkowca na burtę o około 80° i częściowego zatopienia statku. W momencie wypadku na jego pokładzie znajdowało się 4197 pasażerów i członków załogi. W wyniku tej katastrofy śmierć poniosło 11 osób a 64 zostały ranne. Ponadto, wciąż trwa poszukiwanie kilkunastu zaginionych osób, które znajdowały się na pokładzie “Costy Concordii” w chwili katastrofy. Okoliczności tego wypadku są dość kontrowersyjne i są w tej chwili badane.

Osiadły na skałach i częściowo zatopiony wrak wycieczkowca “Costa Concordia” jest doskonale widoczny z orbity. Amerykańska firma Digital Globe, specjalizująca się w obserwacjach Ziemi dla cywilnych i wojskowych klientów, opublikowała zdjęcie uszkodzonego statku. Zdjęcie zostało wykonane 17 stycznia za pomocą jednego z satelitów należących do Digital Globe.

Na zdjęciu widać fragment “Costa Concordii”, która nie uległa zatopieniu. Widoczne są także uszkodzenia poszycia burty wraku oraz kilka małych jednostek pływających (być może ratowniczych) w pobliżu Costy Concordii. Zdjęcie prezentuje możliwości satelitów użytkowanych przez Digital Globe. Jest to także przykład, ile danych można uzyskać z orbity, co w przypadku akcji ratowniczych lub czynności następujących po takich akcjach może mieć duże znaczenie.

(Digital Globe)

Wrak Costa Concordia i najbliższa okolica. Zdjęcie z 17 stycznia 2012 / Credits - Digital Globe

Comments are closed.