Prognoza na 2012 rok: Polska

0

Czy będzie to przełomowy rok dla polskiej astronautyki? Nasz kraj może dołączyć do struktur Europejskiej Agencji Kosmicznej a na orbicie powinny znaleźć się pierwsze polskie satelity.

Ten artykuł kończy naszą noworoczną serię podsumowań i prognoz związanych z astronautyką na świecie i w Polsce. Niewątpliwie, 2012 rok może być przełomowy dla polskiej astronautyki, za sprawą wielu spraw, które nigdy wcześniej się nie zdarzyły.

Polska w ESA?
W chwili obecnej trwają już rozmowy między Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a stroną polską w sprawie akcesji naszego kraju do tej międzynarodowej organizacji. Polska ma szansę stać się dwudziestym członkiem ESA jeszcze w tym roku. Przyłączenie się do europejskiego programu kosmicznego na warunkach członkowskich pozwoli na wielokrotne zwiększenie polskiego budżetu kosmicznego (prawdopodobnie początkowo do poziomu kilkunastu milionów euro), wzrost innowacji oraz prawdziwy początek nowe gałęzi przemysłu w naszym kraju – przemysłu kosmicznego.
Jednocześnie rozpoczyna się debata na poziomie krajowym odnośnie organu, który będzie koordynować rozwój polskiego sektora kosmicznego. Czy będzie to niezależna agencja kosmiczna czy “jedynie” biuro podlegające innemu resortowi? W tej chwili trudno ocenić, jakie rozwiązanie wybierze polski rząd.

PW-Sat:
Szykuje się dobry początek roku. Już w lutym na orbitę okołoziemską wyniesiony ma zostać PW-Sat, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelita o standardzie CubeSat 1U będzie testował nowatorskie rozwiązanie, które w przyszłości może zostać wykorzystane do szybszego procesu deorbitacji. Sam start będzie również obfitował w duże emocje. Będzie to pierwszy lot nowej europejskiej rakiety Vega. PW-Sat uda się na orbitę z kilkoma innymi małymi satelitami.

BRITE-PL Lem:
Jesienią na orbicie powinien znaleźć się satelita Lem należący do konstelacji BRITE. Zbudowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN pierwszy polski satelita naukowy będzie prowadził obserwacje z zakresu astrosejsmologii najjaśniejszych gwiazd. W tej chwili (styczeń 2012) Lem jest już zbudowany – trwają testy.

PECS:
W drugiej połowie roku powinny zostać ogłoszone wyniki najnowszego konkursu PECS dla Polski. Będzie to być może ostatni konkurs w naszym kraju przed akcesją do ESA. Warto śledzić wyniki tego konkursu oraz dalsze postępy prac zaakceptowanych projektów.

PTR:
To może być bardzo ciekawy rok dla Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR). W kwietniu 2012 roku powinno dojść do startu kolejnych rakiet PTR, w tym bazującej na wynikach uzyskanych przez rakietę RTP4.

UNIVERSITY ROVER CHALLENGE:
Czy w 2012 roku, wzorem poprzednich lat, polskie zespoły wezmą udział w zawodach University Rover Challenge (URC)? Gdzie te zawody się odbędą? W tej chwili brak informacji na temat URC 2012, jednak można zakładać, że polscy studenci wezmą w nich udział.

Z perspektywy początku nowego roku wydaje się, że w najbliższych miesiącach polski sektor kosmiczny czekają duże zmiany, z wieloma pozytywnymi akcentami.

Comments are closed.