Rozbłysk klasy M1.4 z grupy 1401 (14.01.2011)

0

Czternastego stycznia doszło do pierwszego zarejestrowanego rozbłysku klasy M w nowym roku. Rozbłysk miał moc M1.4 i został wytworzony przez grupę o numerze 1401, która wówczas znajdowała się jeszcze za krawędzią tarczy słonecznej widocznej z Ziemi.

Poprzednie rozbłyski klasy M zostały wywołane 31 grudnia 2011 roku przez grupę 1389. Od tego czasu na Słońcu po stronie widocznej z Ziemi nie nastąpił żaden silniejszy rozbłysk. Co ciekawe, 12 stycznia doszło do dość nietypowego i długiego rozbłysku, wywołanego przez grupę wówczas znajdującą się jeszcze za krawędzią tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Rozbłysk mógł być nawet klasy X. Temu zjawisku towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME).

Kilkadziesiąt godzin później inny obszar, także wciąż za krawędzią tarczy słonecznej widocznej z Ziemi, wygenerował rozbłysk klasy M1.4. Faza maksymalna rozbłysku przypadła na godzinę 14:18 CET. Ponieważ rozbłysk odbył się jeszcze za krawędzią tarczy, to jest bardzo prawdopodobne, że moc rozbłysku była większa niż zarejestrowana. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk, uchwycone przez sondę SDO.

{youtube}YoEqhhhbVyc{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.4 – 14.01.2012 / Credits – NASA, SDO,

Dziś (15 stycznia 2012) aktywny obszar, który wywołał rozbłysk klasy M1.4, wreszcie pojawił się po widocznej z Ziemi stronie Słońca. Obszar otrzymał numer 1401 i wydaje się być stosunkowo rozbudowany. Ponadto obszar aktywny, który wywołał wcześniejszy silny rozbłysk, także pojawił się po widocznej z Ziemi stronie Słońca. Obszar otrzymał numer 1402.

Jest możliwe, że w najbliższych dniach aktywność słoneczna wzrośnie za sprawą powyżej opisanych dwóch obszarów aktywnych. Już w tej chwili szanse na kolejny rozbłysk klasy M w ciągu najbliższych 24. godzin są oceniane na 30%.

Aktywność słoneczna jest stale monitorowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.