Miesiąc do lotu Dragona C2/3

0

Na Przylądku Canaveral trwają ostatnie przygotowania do pierwszego lotu kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Start misji C2/C3 wyznaczony jest na 7 lutego 2012 roku.

W hangarze SpaceX na Florydzie zakończona została integracja paneli słonecznych z kapsułą Dragon. Podczas lotu będą generowały maksymalnie 5 kW mocy. Dragon jest pierwszym amerykańskim statkiem kosmicznym zasilanym przy pomocy paneli słonecznych. Pozostałe pojazdy, od kapsuł Mercury aż po wahadłowce kosmiczne, korzystały z baterii lub ogniw paliwowych.

Zasilanie z paneli słonecznych pozwoli na przeprowadzenie długotrwałych lotów kapsuły Dragon, co szczególne znaczenie może mieć dla ewentualnych dalszych koncepcji rozwojowych tego pojazdu.

Zanim dojdzie jednak do kolejnych ambitnych misji rozwojowych Dragona, SpaceX skupi się jednak na przeprowadzeniu lotów logistycznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot C2/C3 jest połączeniem dwóch misji testowych kapsuły, sprawdzających możliwości manewrowania oraz cumowania do stacji kosmicznej. Duży sukces misji C1 z grudnia 2010 roku pozwolił na przyśpieszenie rozkładu lotów testowych. Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, w ciągu 2012 roku odbędą się jeszcze dwa kolejne loty logistyczne do ISS w ramach programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services)

Po zakończeniu programu wahadłowców kapsuły Dragon będą w najbliższym czasie jedynymi pojazdami zdolnymi do sprowadzenia większej ilości ładunku (3000 kg) ze stacji na Ziemię. Dla porównania, w przypadku obecnych rosyjskich Sojuzów jest to tylko 90 kg.

(SpaceX, opracowanie własne)

Comments are closed.