Powołano komisję ds. przyczyn utraty misji Fobos-Grunt. Jednocześnie pojawiają się sygnały, że Rosja może zorganizować nową, podobną misję.
Federalna Agencja Kosmiczna Roskosmos powołała międzywydziałową komisję do zbadania sprawy misji Fobos-Grunt, o czym poinformowała w sobotę 10 grudnia.
Przewodniczącym komisji został Jurij Koptew, przewodniczący krajowej rady ds. naukowych i technicznych. Koptew był dyrektorem rosyjskiej agencji kosmicznej w latach 1992-2004.
Postanowiono także, że Ministerstwo Obrony wspomoże zespół misji w procesie bezpiecznego sprowadzenia sondy do atmosfery, gdzie ulegnie zniszczeniu. Według rosyjskiej agencji 10 grudnia Fobos-Grunt krążył po orbicie o parametrach: apogeum 287 km, perygeum 202 km, okres 89,39 minuty, nachylenie 51,41o. Amerykańskie dowództwo sił strategicznych przewiduje, że sonda ulegnie zniszczeniu 9 stycznia.
Jeszcze tego samego dnia przewodniczący nowopowołanej komisji wypowiedział się o wszczętym postępowaniu i nieodległym wejściu w atmosferę sondy Fobos-Grunt. Zapowiedział, że przeanalizowany zostanie cały przebieg misji, od fazy planowania do wystrzelenia. Podkreślił, że powołanie komisji jest normalnym postępowaniem w takiej sytuacji.
Przewodniczący odpowiedział także na pytanie dotyczące zniszczenia sondy. Powiedział, że jej pozycja jest cały czas śledzona. Uniknięcie wejścia w atmosferę będzie możliwe jedynie wtedy, gdy uda się uruchomić silnik sondy. Zwrócił się także do mediów, aby nie szukały w tym wydarzeniu sensacji i nie straszyły ludzi niebezpieczeństwem, którego nie ma. Media nie powinny także spekulować “jak duże fragmenty mogą spaść na domostwa ludzi i jak wiele paliwa może spalić się koło tych domostw”.
Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że rosyjscy naukowcy będą chcieli wskrzesić misję Fobos-Grunt. O nowej misji z podobnymi celami wypowiedział się Lew Zielenij, dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Drugie podejście do misji na Fobosa nie miałoby przeszkodzić w realizacji innych zapowiedzianych misji planetarnych (Łuna-Glob, Łuna-Resurs) ani ewentualnemu udziałowi Rosji w programie ExoMars.
Dyrektor podziękował także wszystkim instytucjom zagranicznym za dotychczasową pomoc w ratowaniu misji Fobos-Grunt.
(RIA Nowosti)